Už dlhšie sa hovorí o tom, že materiálne statky nás nerobia šťastnými. Môžeme mať drahé auto, veľký dom alebo hŕbu šatstva a preplnenú chladničku. Vo vnútri môžeme cítiť aj tak prázdnotu. Zacítime prchavé pocity šťastia a spokojnosti, ktoré sa rýchlo stratia. Navyše, prehnaný materializmus zaťažuje životné prostredie.
Mimimalizmus a sloboda
V dobe vysoko nastaveného konzumu podliehame ilúziám, že mať veľa je pozitívne a potrebné. Je to naozaj tak? Nemusí sa to týkať len preplnenej skrine s oblečením, ale chceme mať veľa kamarátov alebo sexuálnych partnerov. Každý si predstavuje hojnosť a materiálnu spokojnosť inými veličinami.
Colin Wright je mladý podnikateľ, ktorý je minimalista. Že to nejde dokopy? Cestuje po svete, nosí so sebou pár vecí a čo je najdôležitejšie, je šťastný a spokojný.
Samozrejme, nie každý chce cestovať po svete a vlastniť len zopár vecí na prežitie. Ale čo tak sloboda a šťastie, ktoré Colin má? Myslím, že na to by kývol úplne každý.
Je ťažké vybočiť zo zabehnutých koľají, ale zlepšiť svoj život stojí za to!
Zmena stravovania a cvičenie je bližším krokom k zdraviu.
Znie to otrepane, ale naozaj na tom niečo je! Nemusíte byť Miss Bikini ani kulturista, ktorý zdvihne 100 kg. Ide o to, dostať sa do formy. Tým pádom sa budete cítiť lepšie a budete mať lepšiu kondíciu. Nemusíte sa umárať cvičením každý deň, ale pravidelným pohybom a správnou stravou sa budete cítiť lepšie a budete produktívnejší.
Správne stravovanie je pre každého individuálne. Vysadením potravín, ktoré nám škodia, nám telo poďakuje tým, že sa v ňom budeme cítiť lepšie.
Záľuby nás robia šťastnými
Je dôležité aspoň kúsok času tráviť tým, čo radi robíme. Alebo sa chcete venovať záľube, ktorú ste nikdy neskúšali? Nový vietor v živote prinesie pozitívne pocity. Úspechom môže byť, ak robíme to, čo milujeme a ešte nás za to platia. Pripadá vám to nereálne, ale prečo by sa to nemohlo stať skutočnosťou?
Pocit istoty a umenie narábať s peniazmi
Nemusíte mať milión na konte, aby ste boli šťastnými. Pri robení poriadku vo svojom živote a minimalistickým prístupom môžete zistiť, že toľko vecí vo svojom živote vôbec nepotrebujete. Tým pádom míňate menej peňazí na zbytočnosti.
Nosíte všetky šaty, ktoré máte v skrini? Používate všetky hrnce, misky a pomocníkov do kuchyne? Veľa domácnosti nemá prehľad ani v potravinách. Komora je zaprataná a zrazu zistíte, že sójovú omáčku ste kúpili dva krát, pričom jedna je už po záruke.
Vážte si to, čo máte
Materiálne statky by nám mali ukázať, že nie je samozrejmosťou mať dostatok potravy, prístup k pitnej vode a mať strechu nad hlavou. Tak isto by sme si mali vážiť aj nehmotné statky v podobe kladných vzťahov, zdravých detí či nezabudnuteľných zážitkov.
Byť spoločensky prospešný, venovať sa charite
Vychádzaním z predchádzajúceho bodu zistíme, že pomoc iným sa nedá ničím druhým nahradiť. Nezištný pocit pomoci nás privádza k duchovnému rastu a lepšiemu pocitu zo seba. Navyše, je tiež super pocit prispieť možno len malým dielikom k spoločensky prospešným veciam.