fbpx

Ekologické značky, obchody a projekty na Slovensku

Teší nás, že čoraz viac jednotlivcov, ale aj firiem sa zamýšľa nad tým, ako šetriť životné prostredie. Aj na Slovensku vnímame vzrastajúci trend „eko“ prístupu a inšpiratívnych nápadov. Viete o nich?

Môžete sa inšpirovať a pomôcť životnému prostrediu správnym separovaním odpadu, car-sharingom alebo nakupovaním v bezobalových obchodoch.

Obchody s rozličným tovarom a slowfashion s ekologickým posolstvom

Zaujímavým projektom nevyhadzujte.sk je predávanie alebo darovanie rozličných vecí, nielen oblečenia. Cieľom stránky je, aby sa vytvárali aj priateľské vzťahy medzi spotrebiteľom a predávajúcim. Samozrejme, táto možnosť je dostupná len pre tých, ktorí majú záujem o nové kontakty.

Ekologické a vonné sviečky ponúka obchod lavinastore.sk. Obchod prináša aj program zrecyklujte vypálené sviečky. Je veľkým pozitívom ponúkať nielen tovar, ale vytvárať aj ekologické programy.

Slow fashion na Slovensku ponúka La Florita. Mladá žienka píše aj blog o móde, dáva tipy na recyklovanie šiat.

Pomerne dobre známym ekologickým projektom na Slovensku je nosene.sk. Každé oblečenie vie nájsť svoj úžitok. Ak máte staré alebo poškodené oblečenie, aj to má svoje miesto pre účely šitia nových vecí. Prípadne môže poslúžiť aj pre prácu vo fabrikách.
Nosene získava prestíž aj pomocou slovenských celebrít. Okrem oblečenia, nájdete v e-shope knihy alebo kozmetiku. Značka ponúka aj ekologické workshopy.

„Veci by mali byť využívané a ľudia by mali byť milovaní, nie opačne.“ Týmto múdrym citátom sa pýši knižnica vecí. Tá vytvára priestor pre požičanie si rozličných predmetov alebo vecí. Presne tak, nekupujete, ale požičiavate.

Pouličné knižnice a antikvariáty

Nevyhadzujte knihy, ktoré sa vám nepáčia. Vedia nájsť svoje využitie.

Samoobslužné knižné domčeky dnes nájdeme čoraz viac aj v našich mestách. Zadarmo si vypožičiate knihu, prípade môžete naopak knihu do tohto domčeka podarovať. Jediným negatívom tohto projektu je ničenie a vandalizmus.

Lásku ku knihám rozvíjajú aj antikvariáty. V nich nájdete staré kúsky za nízke ceny.

Viaceré knižnice ponúkajú vyradené knihy za symbolický poplatok. Týmto spôsobom môžete nájsť aj cennejšie knižky za výhodnú kúpu.

Ekologické fľaše

Aj na slovenský trh postupne prenikajú rozličné ekologické fľaše. Tie sľubujú trvácnosť a zachovávanie kvality nápoja bez použitia plastov. Jedným z nich je aj flaška. Z ponuky si môžete vybrať rozličný dizajn. Je vyrobená zo skla a chráni ju ochranný obal. Ak sa vám štupeľ opotrebuje, zadarmo dostanete nový.

Prírodné cintoríny

Uznávame, že u väčšiny ľudí vyvoláva pomyslenie na smrť strach. Keďže je ekologické správanie životne dôležité pre našu planétu a nás samých, pretavuje sa do všetkých aspektov ľudskej existencie. Tam patrí aj pohreb. Záhrada spomienok vo Zvolene je prírodným cintorínom. Ten je unikátny v tom, že neponúka klasické hrobové miesto, ako sme zvyknutí. Pozostatky sa pochovávajú pod korene stromov, do kvetinových záhonov. Nie sú povolené kahance, ani umelé kvety.

Niekedy nám klasické pohrebné rozlúčky môžu pripadať neosobné a chladné. V prírodných cintorínoch sa kladie dôraz aj na rituál rozlúčky so zosnulým podľa želaní pozostalých.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená