Votrela sa do vášho života únava, úzkosť, náchylnosť aj na bežné vírusové ochorenia a všetky tie negatívne vplyvy nie a nie prestať? Chcete fungovať tak, ako predtým, ak nie lepšie? Je to možné len vďaka pravidelnému dopĺňaniu vitamínov a minerálov na zlepšenie celého imunitného systému. Tým jedným z nich je napríklad koenzým, ľudovo nazývaný aj vitamín Q10. Aké významné účinky prináša nášmu telu?
O tom, že naše telo vôbec potrebuje nejaký koenzým Q10 nemusíte ani tušiť. Jeho nedostatok v organizme sa v mladšom veku nemusí výraznejšie prejaviť. Avšak s pribúdajúcim vekom, približne od 40 rokov, jeho hladina v tele sa postupne znižuje, čím ohrozí naše zdravie po takmer každej stránke.
Veľmi prospešné účinky
Keďže je dôležitým „prenášačom“ energie, pri jeho deficite pociťujeme únavu, bolesť a vyčerpanie „na celom tele“. Nie je vylúčené, že zhorší našu vitalitu až natoľko, čo sa neskôr prejaví chronickým únavovým syndrómom. Koenzým Q10 je veľkou dávkou energie aj pre naše srdce a cievy.
V dostatočnom množstve zlepšuje ich odolnosť, prekrvenie a optimalizuje krvný tlak. Znižuje riziko srdcového zlyhávania, čomu už naše telo vo vyššom veku ťažšie odoláva. Ochraňuje mozog, pečeň, ale aj steny dýchacích a vylučovacích orgánov.
Koenzým Q10 je teda perfektným tipom, ako pomôcť našim seniorom v tomto náročnejšom období. Nech nestrácajú dôvod na úsmev a sami pocítia, ako sa im lepšie hýbe a čoraz menej ich ohrozuje svalové napätie, bolesť či tŕpnutie končatín. Podporuje koncentráciu a zlepšuje duševnú pohodu.
Koenzým Q10 ako súčasť zložitých enzymatických skupín podporuje zdravú činnosť všetkých životne dôležitých orgánov, teda takých, ktoré „musia neustále pracovať naplno“. Je nielenže zdrojom energie, ale aj prostriedkom na znižovanie škodlivých oxidačných účinkov v tele. To sa prejavuje aj na kvalite pokožky a pomalšom starnutí buniek. Je teda ďalším významným elixírom na dlhovekosť?!
Kde nájsť tento všeliek?
Koenzým Q10 sa nachádza prirodzene aj v našich bunkách, no ako sme spomínali, vekom sa jeho množstvo výrazne znižuje. Zdrojom tohto vitamínu je aj veľa základných potravín, no tie ho neobsahujú natoľko, aby pokryli odporúčanú dennú dávku. Uvádza sa, že napríklad v obilninách ho nie je ani nad 20 % z ODD. Vo vyššej miere ho obsahujú morské plody, hovädzie mäso, mliečne produkty, strukoviny a pod. Ideálne je kombinovať nutrične vyváženú stravu s vhodnými doplnkami s obsahom práve koenzýmu Q10… Ak vám teda nie je ľahostajné vaše zdravie!