fbpx

Šperky – krásne, drahé a ligotavé, no stále aktuálne?

Chceme sa páčiť nielen svojmu okoliu, ale aj sami sebe. Nosenie šperkov už dávno nie je výsadou len žien. Rôzne typy a ich kombinácie vídame pri „vyšperkovaní“ pánskych outfitov a aj u detí a mladých pri výnimočných udalostiach. Najviac si šperky a iné drahé doplnky doprajeme počas leta, keď sú naše outfity na vrstvenie menej náročné a každý takýto úžasný kúsok mnohonásobne vynikne. Ako nosiť šperky v zime, resp. tak, aby boli pre nás celoročnou záležitosťou?

Aktuálne sa najradšej babušíme do huňatých svetrov, pulóvrov alebo mikín, ktoré nám sťažujú nosenie akýchkoľvek doplnkov. Pri toľkom oblečení sa obávame ich poškodenia, straty alebo toho, že vôbec nevyniknú a vaša investícia do šperkov vyjde z toho ako úplne zbytočná.

Tipy na nosenie a výber šperkov v zimnom období

  • Nevýhodou je, že aj masívnejší šperk blízko viacerých vrstiev oblečenia stráca na svojom výraze. Preto je nevhodné nasadiť si šperk napr. na zápästie, keď sa stratí v rukáve vlneného svetra
  • Skvelým trikom pri výbere šperkov k zimnému outfitu je rovnako aj ich vrstvenie. Teda, nemusíte úplne zanevrieť ani na náramky na zápästí, ale stavte na sadu troch a viacerých tenších modelov.
  • Ako dosiahnuť, aby vynikli ešte viac? Svoje outfity voľte v neutrálnych farbách tak, aby všetku pozornosť získal ligotavý zlatý alebo strieborný šperk.
  • Pozor, ak sa obávate masívnosti a zatienenia šperkov pri hrubšom oblečení, inšpirujte sa pravidlom „jedného bodu“ – šperk sa stáva akoby bodkou, napr. výraznejší prsteň, brošňa, náhrdelník s hrubšími očkami či nápaditým príveskom a žiadny iný doplnok na viac.
  • Nezabúdajte ani na všeobecné zásady pri nosení šperkov – nikdy nekombinujte viacero kovov v rámci jedného outfitu. Ideálne je nosiť šperky v sade náušníc, náhrdelníka a prsteňa, no pri bežnom nosení môžete od toho upustiť

Šperky a ich skryté významy

Výberom šperku reprezentujeme predovšetkým svoj vlastný štýl, spoločenské zameranie a niekedy aj momentálnu náladu. Možno ste si to pri šperkoch neuvedomili, ale ich výraz súvisí aj s aktuálnym obdobím. Typickým príkladom je nosenie zlatých šperkov na jeseň a počas zimy. Podporujú (príjemnú) melanchóliu, prinavracajú nás k spomienkam – najmä, ak nosíte šperk ako dar po rodičoch alebo starkých. Počas zasneženej zimy sú dobrou voľbou perly a perové náhrdelníky, s príchodom teplejších jarných lúčov naše šperky vynikajú vo farbách zelene, neba, slnečných lúčov a kvetov.

Náš tip  – radi si dožičíte krásne, moderné šperky s veľkou prídavnou hodnotou? V súčasnosti sú trendy malé zlaté retiazky alebo prívesky na šnúrke, môžete mať doma už do niekoľkých dní  – vrstvite a kombinujte, ako sa vám pre danú príležitosť zažiada!