fbpx

Ktoré krvné skupiny sú tie najvzácnejšie?

Aká krv vám koluje v žilách? Vedieť by sme to mali nielen pre svoje potešenie, ale predovšetkým pre vlastné zdravie a v mnohých prípadoch pre záchranu života. Na krvnú skupinu sa vás spýtajú pred operáciami, transfúziami, je rovnako rozhodujúca pre zdravý priebeh tehotenstva a vynosenie dieťaťa. Ktoré krvné skupiny sú svojimi vlastnosťami špecifické a ktoré kombinácie možno považovať za rizikové?

Poznáme krvné skupiny A, B, AB a 0. Je to dané prítomnosťou bielkoviny, ale zaujímavé je aj pôsobenie protilátok proti neprítomným bielkovinám. A proti B, B proti A, 0 proti obom, AB žiadne protilátky. Aj z toho dôvodu ľudia s krvnou skupinou 0 môžu krv darovať všetkým skupinám, AB je zase univerzálnym príjemcom. 

Krvná skupina je záležitosťou genetiky, resp. toho, ktorý gén od ktorého rodiča sa prejaví ako dominantnejší. Akú krvnú skupinu bude mať dieťa, ktorého matka má 0 a otec A? Pozrite si tabuľku možných krvných skupín, no v prípade, že chcete presne určiť, zistiť príslušnosť, sú potrebné testy a analýza DNA.

Pozor, ešte o jedno poznanie by ste pri svojej krvi mali byť bohatší. Ide o Rh faktor – pozitívny (prítomný antigén Rh faktor) alebo negatívny (chýba antigén). Veľké riziko predstavuje, keď sa Rh negatívny faktor dostane do kontaktu s pozitívnym. Vaša krv si začne tvoriť protilátky, môže dôjsť k rozpadu krviniek a v najhoršom prípade až k smrti.

Aby sa krvinky matky „znášali“ s krvinkami plodu

Jednou z najčastejších komplikácií býva, ak RH negatívna matka nosí a porodí RH pozitívne dieťa.

Niekedy sa ani počas tehotenstva nič vážne nemusí udiať, no pri pôrode je vyššie riziko, že krvinky dieťaťa Rh + preniknú medzi negatívne v matkinom tele. Pri takomto riziku (tvorby protilátok) sa približne v 28.týždni tehotenstva podáva injekcia na „zachytenie“ Rh +krviniek.

Ak by sa injekcia s anti D globulínom žene nepodala, mohlo by dôjsť k predčasnému pôrodu, alebo až k poškodeniu plodu či potratu. Riziko stúpa aj každým ďalším tehotenstvom a neraz sa druhá dávka podáva hneď po pôrode.

1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená