fbpx

Chystáte sa na ples? Na čo netreba zabudnúť!

Plesová sezóna, obdobie počas januára a februára, kedy sa mnohí z nás zúčastňujú spoločenských podujatí. Z pravidla sa plesová sezóna na Slovensku otvára Plesom v opere, ktorý je považovaný za najväčšiu spoločenskú udalosť roka.

Čo však na seba na ples?

Pri významnejších spoločenských podujatiach je potrebné rešpektovať požadovaný odev, ktorý je najčastejšie uvedený na pozvánke. Treba však vždy myslieť na základné pravidlo, že v prípade nevhodného výberu oblečenia, môžete hostiteľa aj uraziť. Dokonca, vás z dôvodu nerešpektovania dress codu na dané podujatie nemusia pustiť.  Práve preto si pri týchto podujatiach treba na svojom zovňajšku dať naozaj záležať.

Správne šaty na ples.

K dámam sú zásady obliekania tolerantnejšie avšak treba rešpektovať niekoľko základných pravidiel:

  • Pančuchy sú základ ! Na spoločenské podujatie by dáma nikdy nemala prísť bez pančušiek, dokonca aj v prípade, že má šaty až po zem.
  • Lodičky, nie sandále ! Ak nechcete pôsobiť ako keby ste prišli zo záhradnej párty, určite si treba obuť klasické lodičky s uzavretou špičkou a pätou. Nezabúdajte na fakt, že silonky v sandáloch je obrovské „faux pas“.
  • Menej je niekedy viac! Čo sa týka výberu šperkov, v prípade výraznejších šiat už nie je potrebné použiť všetky náramky čo máte doma. Šperky by mali váš celkový výzor dotvoriť.

Čo je „Black tie“ a „White tie“?

Ako sme už spomínali, vstup na spoločenské podujatie je vo väčšine prípadov, len s pozvánkou. Tá neslúži len ako dekorácia na chladničku, ale je to forma komunikácie a zároveň pomôcka, ktorú vám dáva hostiteľ. Okrem miesta a času príchodu (ktorý odporúčame dodržať) je na nej napísaný aj odporúčaný dress code.

„White tie“ a „Black tie“ sú najčastejšie označenia pre oblečenia pánov. Samozrejme však ako ozdoba vášho partnera sa musíte obliecť podľa neho. Ak je na pozvánke uvedený dress code „White tie“(prípadne Cravate blanche alebo Ultraformal) , viete, že sa chystáte na najformálnejšiu udalosť, akou je napríklad ples či bál. V prípade „Black tie“ (nazývané aj Cravate noire), sa jedná o formálne večerné udalosti, galavečery, ale môže sa jednať aj o plesy.

Študentský alebo dedinský ples?

Plesy sú tradíciou aj mnohých škôl, dedín, firiem alebo organizácii. V prípade, že sa chystáte na ples, ktorý nemá na pozvánke označenie dress codu, neznamená to, že máte prísť v menčestrovom hnedom saku a minišatách. V tomto prípade odporúčame:

Pre dámy:

  • Dlhšie šaty, v niektorých prípadoch môžu byť aj kratšie šaty. Odporúčame však dĺžku „midi“ prípadne dĺžku tesne nad kolená. Určite však zvoľte šaty, ktoré nebudú príliš krátke a nebudú vzbudzovať pozornosť.

Pre pánov

  • Tmavý oblek, biela košeľa s dlhým rukávom, kravata alebo motýlik. Ak chcete trocha popustiť uzdu fantázii, doplňte svoj outfit dreveným motýlikom alebo zaujímavou kravatou.

Ako sa správať na plese?

Aby ste si na žiadnej spoločenskej udalosti neurobili hanbu, odporúčame zopakovať si základy spoločenského správania. Netreba sa však obávať, stačí že nebudete sŕkať polievku, olievať sa šampanským či tancovať s kravatou na hlave. Pokiaľ nie ste parketový lev, využite spoločenské podujatia na nadviazanie nových kontaktov.

Našli ste chybu v článku? Napíšte nám o nej: info@slovakon.sk