fbpx

SlovChips – slovenské chipsy s dlhoročnou tradíciou

Ako vznikol nápad s výrobou a prečo práve chipsy a tyčinky?

Výroba chips sa traduje v Smižanoch od roku 1987 a bola to pridružená výroba JRD Smižany, ktoré boli jeden z najväčších pestovateľov zemiakov. Pán Handlovič spoločník v spoločnosti SlovChips s.r.o bol zamestnancom vo výrobe lupienkov v pridruženej výrobe JRD. Družstvo, ktoré nebolo schopné konkurencie v nových trhových podmienkach kapitalizmu. Túto výrobu prenajalo spoločnosti , ktorá vo výrobe pokračovala. Pán Handlovič tu pokračoval na pozícii výrobný riaditeľ a stále sa venoval výrobe. Spoločnosť , ktorá si prenajala výrobu od družstva vedela vďaka kvalifikovanému výrobnému riaditeĺovi vyrábať ale nie predávať. Dôsledkom čoho bola stratová a vtedy pán Handlovič oslovil terajších majiteľov, či by nemali záujem o kúpu podielov od jeho spoločníkov a rozbehnúť túto výrobu. Do spoločnosti vstúpili noví ľudia , ktorí sa vedeli pohybovať v obchode. Od družstva  odkúpili technológie, budovu, sklady a tak sa začala nová éra výroby lupienkov. SlovChips s.r.o Smižany  je čisto slovenská spoločnosť.

Zdroj: Facebook funpage: slovenskechipsy

Aké chispy vyrába SlovChips?

Ako prvý krok bolo rozšírenie tradičných Spišských lupienkov o ďalšie príchute. Začalo sa baliť do metalizovaných obalov. Rozšírili sa značky o značku PRIMA.

Zdroj: https://www.slovchips.sk/nove-prima-chips-made-in-slovakia-v-ponuke/

Ďalej pokračovala značka TOPKA Gazdovské a postupne sa portfólio spoločnosti rozšírilo o produktovú radu NATUR PRODUCT.

Zdroj: Facebook funpage: slovenskechipsy

V NATURE PRODUKT sa používajú ochucovadlá bez prídavných a konzervačných látok. Tyčinky pre SlovChips vyrábajú tri rozdielne závody. Hrubé Gazdovské 100 g, Gazdovské klasické tyčinky, z ktorých sú k dispozícii tri gramáže a tyčinky SOLETKY, takisto v troch rôznych gramážach. Všetky sa vyrábajú pre SlovChips       v inom závode. Avšak receptúra a zloženie je navrhnuté spoločnosťou SlovChips. Momentálne však predaj a záujem o tyčinky vzrástol. Preto výrobný závod SlovChips s.r.o. zvažuje nakúpiť vlastné technológie a rozšíriť výrobu aj o tyčinky, ktoré sa tešia vysokej popularite medzi zákazníkmi.

Foto: Facebook funpage: slovenskechipsy

Je výroba zložitá? V čom je SlovChips lepší ako konkurencia?

Pri výrobe je najkomplikovanejšie zabezpečenie surovín. Najmä zemiakov, nakoľko sa spracovávajú len dve vybrané odrody , ktoré majú nulové cukry a vyšší obsah škrobu. Všetky výrobky sa vyrábajú klasickým spôsobom bez predvárania zemiakov čím si zachovávajú chuť pravých zemiakových lupienkov. Spoločnosti, ktoré predvárajú zemiaky samozrejme nemajú až taký problém so zemiakmi, pretože týmto spôsobom negujú škroby a cukry. Preto môžu používať veľa odrôd zemiakov vo výrobe. Tieto výrobky ale nemajú po predvarení zemiakov takú kvalitu.

Výrobky SlovChips sú viac viditeľné

V poslednej dobe môžeme pozororvať čoraz viac výrobkov na pultoch. Produktové rady sa rozširujú o nové produkty. Hlavným úspechom je kvalita a snaha zákazníkov, ktorí si postupne kupujú kvalitnejšie výrobky, ku ktorým patria aj NATURE CHIPS. Predaj zaznamenáva neustály nárast na Slovensku a postupne sa presadzuje aj na zahraničných trhoch, ako napríklad aj v Rusku. Časť výrobkov sa vyváža do Poľska a Česka. Predaj by bol oveľa vyšší , ale spoločnosť sa rozhodla investovať svoje finančné prostriedky do zvýšenia kvality produktov a modernizácie výrobných procesov. Preto nie je možné vidieť také množstvo reklám ako je to napríklad u konkurenčných výrobkoch.

Slovenské produkty vs. zahraničné?

Slovenskí zákazníci si kupujú to, čo je na pultoch a na pulty obchodníci berú hlavne tovary , ktoré sú podporované drahým marketingom. Konkurencia SlovChips je veľmi silná a spoločnosť sa ťažko presadzuje pri silných nadnárodných spoločnostiach, ktoré investujú obrovské prostriedky do reklamy a marketingu.

Kde v zahraničí môžeme nájsť SlovChips?

V súčasnosti je pre SlovChips najväčším zahraničným trhom Rusko. Pre spoločnosť má najväčší potenciál a to aj vďaka tomu , že chuť zemiakových lupienkov oslovila aj Ruských zákazníkov. Vyjadrujú sa , že sú to ,,originálnoje kartofelky,,.

Odkiaľ pochádzajú suroviny na chipsy?

Väčšiu časť produktov na výrobu nakupuje spoločnosť na Slovensku, a tak sa snaží aj týmto spôsobom podporovať slovenské dodávateľské spoločnosti.

A kam by investovala spoločnosť SlovChips najkôr?

Ako nám bolo povedané, na vylepšenie je toho ešte veľa. Ako prvé, by však chceli zvýšiť platy zamestnancom. Vďaka zamestnancom a ich svedomitej práci sa spoločnosti darí rásť a napredovať. Bez dobrých pracovníkov na všetkých postoch od výroby cez sklad až po manažment, by sa výsledky nedostavili. Samozrejme by bola ešte potrebná investícia do modernizácie a hlavne do kvalitnej reklamy na internete a presvedčiť ňou zákazníkov, že značky PRIMA , Spišské , NATURE product chips a naša TOPKA Gazdovské sú tie pravé slovenské

Ak aj vás zaujal príbeh Slovenských chipsov od SlovChips, tak určite navštívte aj ďalšie články Made in Slovakia.

1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená