Ešte aj v tejto vyspelej dobe pretrvávajú názory, že deti treba chrániť pred problematikou peňazí. Vo vyššom veku to môže mať pre ne aj také dôsledky, že si bežne v domácnosti neustriehnu hospodárenie, šetrenie, čo ich privedie k zbytočným výdavkom a často aj k zadlžovaniu.
Pre správnu finančnú gramotnosť sú dôležité nielen základy matematiky, ale aj logiky a zdravého sedliackeho rozumu. Ako rodičia máte veľkú výhodu, no zároveň si musíte ustriehnuť každé svoje konanie, pretože deti po vás všetko opakujú.
Taktiež zvážte, či naozaj začnete hovoriť s deťmi o financiách až v predškolskom veku. Deti sú dnes dosť bystré a rozhodne im vo vývoji neuškodí ani poznávanie hodnoty peňazí. Možno vám na nákupoch prestanú toľko vystrájať a pokrikovať Toto chcem!
Nech peniaze poznávajú formou rozprávania a pomocou hier
Buďte však opatrní, pretože pri témach o peniazoch môžete razom skĺznuť do negatívnych prehovorov napríklad o tom, aké sú špinavé alebo že z bohatých robia namyslených a zlých. Ak dáte dieťaťu peniaze do rúk, neoznačujte ich za špinavé, ale radšej mu vysvetlite, na čo vôbec sú.
Dieťa by už v 4 – 5 rokoch malo vedieť, že peniaze sa len tak „nevyskytujú“, ale každý si na ne musí zarobiť. O deti sa starajú rodičia, preto s nimi niekedy netrávia tak veľa voľného času, ale odchádzajú za prácou. Šesťročné dieťa už musí hravo zvládnuť počítanie peňazí a v menšom dostávať svoje vreckové.
Potrebujú získať aj prvé negatívne skúsenosti
Dôležité je nechať ich samých okúsiť, že ak si peniaze minú, okamžite ďalšie nedostanú. Pri deťoch musíte ísť čo najskôr s pravdou von, no nezaťažujte ich možnými finančnými problémami, ktoré máte doma, ale skôr im vysvetlite potrebu plánovania a plnenie si všetkých záväzkov. S deťmi najviac zalomcujú príklady o sladkostiach, hračkách či oblečení. Bez toho si predsa nevedie predstaviť svoj všedný deň!
Našli ste chybu v článku? Napíšte nám o nej: info@slovakon.sk