fbpx

Virtuálna batéria – všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Čoraz viac sa svet zameriava na ekológiu a životné prostredie. Vedci a ekológovia neustále hľadajú riešenia, ako by sme mohli čo najviac znížiť uhlíkovú stopu. Ekologickým rozvojom prešla aj oblasť získavania elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Ekologicky a výhodne v domácnosti

V poslednom čase sa viac rozpráva o ekológii a udržateľnosti, pretože si začíname  uvedomovať vážny dopad ľudstva na našu planétu. Téma sa týka aj spôsobu výroby elektrickej energie, keďže technológie pokročili a sú nevyhnutnou súčasťou každodenného života.

Riešením škodlivého vplyvu výroby elektrickej energie sú obnoviteľné zdroje energie. Za posledné obdobie sa zvyšuje výroba solárnej energie vo fotovoltaických elektrárňach. Slnečná energia môže v domácnosti nahradiť elektrinu vyrobenú bežným, neekologickým spôsobom, ale aj plyn, nakoľko sa dá použiť na kúrenie aj varenie. Takýmto spôsobom výrazne znížite vašu uhlíkovú stopu. 

Čo ale robiť, ak nastáva nesúlad medzi výrobou a spotrebou? 

Solárne panely dokážu byť nákladné na montáž a materiály, avšak postupom času je domácnosť s týmito panelmi zisková. Problém nastáva vtedy, keď dochádza k nesúladu medzi výrobou a spotrebou, pretože najviac energie sa vyrobí v dopoludňajších hodinách, keď je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. Domácnosť však spotrebuje najviac energie ráno a hlavne večer, keď sa vrátime z práce.

V bežnej domácnosti sa preto spotrebuje len štvrtina vyrobenej elektrickej energie a zvyšok ide do rozvodovej siete. Aby ste túto energiu ešte mohli využiť, je vhodné ju uskladniť napríklad pomocou batérie na akumuláciu elektriny. Batéria však vyžaduje ďalšiu vyššiu investíciu a návratnosť je tým dlhšia. Našťastie, dnes existujú aj iné spôsoby uloženia energie, a to aj finančne výhodnejšie.

Virtuálna batéria

Toto virtuálne úložisko funguje na princípe, že si virtuálne uložíte energiu, ktorú ste nemohli alebo nestihli spotrebovať a využijete ju v čase, kedy sa vám to bude najviac hodiť. Platí to aj vtedy, keď bude vaša spotreba vyššia ako je výroba.

Váš dodávateľ najprv využije vami uloženú energiu, a až potom budete využívať energiu z distribučnej siete, za ktorú vám klasicky naúčtujú poplatok. Virtuálna batéria sa teda oplatí nielen pre životné prostredie, ale aj pre vašu peňaženku.

8 komentárov
  1. Chcem si k rodinnému domu zriadiť fotovoltaické panely. Ak počítam s tzv „virtualnou bateriou“ predpúokladám, že bude potrebný zásah do roizvodnej skrine elektriny.Aké povolenia od inštitúcií je potrebných k tomuto kroku, aké poplatky sú za to potrebné a koľko si za odvedené kilowathodiny do siete „sťahuje distribučná spoločnosť, alebo inak povedané: Ked do siete dodám napr. 100kWh koľko môžem dostať naspäť.

  2. Dobrý deň, pán Kráľ,

    čo sa týka otázok ohľadne virtuálnej batérie, odporúčame Vám v tomto prípade kontaktovať odborníkov, ktorí Vám určite poradia a radi odpovedia na Vaše otázky. Odporúčame navštíviť stránku http://www.greenlogy.com, kde sa o virtuálnej batérii a zelenej energii dozviete viac, nakoľko je táto spoločnosť dodávateľom virtuálnych batérii.

    Dúfame, že sme Vám zodpovedali dostatočne na Vašu otázku. Ďakujeme Vám za Váš komentár a teší nás, že čítate články na SlovakOn.

    S pozdravom tím SlovakOn.

  3. Zdravim, mam fotovoltaicku elektraren uz 8 rok, teraz chcem vyuzit moznost virtualnej baterie, nebolo mi to doteraz umoznene z Vasej strany vyuzit moznost vyrtualnej batrie, aj ked Vam nevadi ze uz 8 rokov vyrabam energiu z obnovitelnych zdrojov. Preco tato moznost je len pre pociatocnych klientov ktory si kupia foto elektraren od vas, meriate energiu v priamom prenose v dnesnej dobe. Mame sa obratit na Brusel aby s tym pohol??? Dakujem za odpoved.

  4. dobry den

    aj mna by zaujimalo ako majitela fotovoltaickej elektrarne a vyrobcu energie z obnovitelnych zdrojov ze ktore firmy poskytuju virtualnu bateriu aj pre majitelov uz vlastniacich fotovoltaickych panelov lebo stale sa stretavam len s odpovedou ze pokial nemam fotovoltaicke panely od konkretnej firmy tak mi ta firma neposkytne virtualnu bateriu.

    dakujem

  5. Nadväzujem na predošlých pisateľov. Taktiež mám solárne panely s výkonom 3,9 kWh a vlastnú záložnú batériu. Chcel by som sa napojiť na virtuálnu batériu, no neviem ako sa to dá spraviť. VSE je dosť nepružná a neochotná.

  6. Dobrý deň, pri systéme virtuálna bateria som sa dočítal,že sa doplní do zásoby“ len skutočne spotrebovaná energia za minulý rok. FTV panely som sa rozhodol namontovať hlavne preto,aby som mohol používať a využiť novo zakúpený elektrokotol na vykurovanie v radiátoroch.Spotreba v novom kotli ale v minulom roku nie je samozrejme podchytená,ako sa to teda prejaví na objeme doplnenej energie vo virtuálnej baterii ?! Pri použítí elektrokotla na centrálne vykurovanie stúpne spotreba elektriny oproti vlaňajšku o 100% a v rámci virtuálnej baterie mi dobijete len vlaňajšiu spotrebu ? Ďakujem,Štefan Rusina,Tepličky 59 ,

  7. Ako bude vyrobená elektrika odvádzana do distribučnej siete ak by som bol niekde mimo civilizácie. Alebo ako uskladniť vyrobenú elektriku, sú nejaké velké batérie alebo niečo podobné ? Dakujem

  8. Dobrý deň.
    Môžete mi prosím povedať ,či virtuálnu batériu môžu mať aj firmy ? alebo len domácnosti?
    Ďakujem

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená