fbpx

Čoraz viac sa svet zameriava na ekológiu a životné prostredie. Vedci a ekológovia neustále hľadajú riešenia, ako by sme mohli čo najviac znížiť uhlíkovú stopu. Ekologickým rozvojom prešla aj oblasť získavania elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Ekologicky a výhodne v domácnosti

V poslednom čase sa viac rozpráva o ekológii a udržateľnosti, pretože si začíname  uvedomovať vážny dopad ľudstva na našu planétu. Téma sa týka aj spôsobu výroby elektrickej energie, keďže technológie pokročili a sú nevyhnutnou súčasťou každodenného života.

Riešením škodlivého vplyvu výroby elektrickej energie sú obnoviteľné zdroje energie. Za posledné obdobie sa zvyšuje výroba solárnej energie vo fotovoltaických elektrárňach. Slnečná energia môže v domácnosti nahradiť elektrinu vyrobenú bežným, neekologickým spôsobom, ale aj plyn, nakoľko sa dá použiť na kúrenie aj varenie. Takýmto spôsobom výrazne znížite vašu uhlíkovú stopu. 

Čo ale robiť, ak nastáva nesúlad medzi výrobou a spotrebou? 

Solárne panely dokážu byť nákladné na montáž a materiály, avšak postupom času je domácnosť s týmito panelmi zisková. Problém nastáva vtedy, keď dochádza k nesúladu medzi výrobou a spotrebou, pretože najviac energie sa vyrobí v dopoludňajších hodinách, keď je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. Domácnosť však spotrebuje najviac energie ráno a hlavne večer, keď sa vrátime z práce.

V bežnej domácnosti sa preto spotrebuje len štvrtina vyrobenej elektrickej energie a zvyšok ide do rozvodovej siete. Aby ste túto energiu ešte mohli využiť, je vhodné ju uskladniť napríklad pomocou batérie na akumuláciu elektriny. Batéria však vyžaduje ďalšiu vyššiu investíciu a návratnosť je tým dlhšia. Našťastie, dnes existujú aj iné spôsoby uloženia energie, a to aj finančne výhodnejšie.

Virtuálna batéria

Toto virtuálne úložisko funguje na princípe, že si virtuálne uložíte energiu, ktorú ste nemohli alebo nestihli spotrebovať a využijete ju v čase, kedy sa vám to bude najviac hodiť. Platí to aj vtedy, keď bude vaša spotreba vyššia ako je výroba.

Váš dodávateľ najprv využije vami uloženú energiu, a až potom budete využívať energiu z distribučnej siete, za ktorú vám klasicky naúčtujú poplatok. Virtuálna batéria sa teda oplatí nielen pre životné prostredie, ale aj pre vašu peňaženku.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená