Turistika v prírode nás za posledné mesiace láka o niečo viac. Stáva sa pre nás jediným útočiskom, kde sa môžeme nadýchať čerstvého vzduchu, prísť na lepšie myšlienky a odreagovať sa od všetkého digitálneho chaosu. Vitajte v prírode, no buďte zodpovední voči sebe aj ostatným a správne sa pripravte aj na nástrahy v tomto špecifickom prostredí.
Balíme sa na túru
Keď sa chystáte na turistiku do lesa, v hlave vám určite víri niekoľko otázok naraz. Čo so sebou, ako sa zbaliť tak, aby sme nevláčili ťažký batoh, čo nám nesmie chýbať a čo je už len prebytkom? Ideálne je ísť na túru vo väčšej skupine, kde každý so sebou vezme niečo iné, a tak sa znižuje riziko, že vás nejaká situácia prekvapí, respektíve ohrozí.
Základom je batoh s nastaviteľnými pruhmi a hlbokým dnom. Oblečenie voľte podľa ročného obdobia, no základom je jeho nepremokavosť a vysoká sacia schopnosť. Zaobstarajte si vhodnú turistickú obuv a v batohu vám nesmie ďalej chýbať pršiplášť, deka, lekárnička, nožík, pitný režim a nutrične bohatá strava.
Nie veľa, ale také, ktoré skutočne zasýtia – oriešky, cereálna tyčinka, banán, sendviče z celozrnného pečiva a pod. Pred odchodom vždy niekoho informujte, kde konkrétne idete, ako ďaleko je to a aký je odhadovaný čas príchodu.
Doteraz sa na to upozorňovalo len minimálne, no do lesa patrí aj mobil. Nie je však na to, aby ste sa na ňom hrali, alebo uskutočňovali nezmyselné telefonáty, ale v prípade núdze bude prvým, na čo stiahnete. Podľa náročnosti terénu sa pohybujte buď s trekingovými paličkami alebo obyčajnou palicou, ktorú v prírode určite nájdete. Je to pre váš lepší pohyb a v prípade núdze aj pre bezpečnosť.
Po tom, ako sa z prírody vrátite naspäť
Ak vychádzka dopadla na výbornú a vy ste už doma, máte ešte zopár povinností ohľadom svojho zdravia. Z turistického oblečenia sa vyzlečte čo najskôr a dajte ho okamžite oprať. Vy si doprajte sprchu a celé telo skontrolujte, či na ňom nenájdete kliešťa.
Kliešť na našom tele. Ako ho bezpečne vybrať?
Kliešte útočia hlavne v jarnom a letnom období a sú prenášačmi rôznych infekčných ochorení. Kliešťa musíte aj preto vytiahnuť čím skôr a minimalizovať tak riziko, aby vo vašom tele nezostala žiadna časť jeho infikovaného tela. Pri vyťahovaní pracujte s pinzetou tak, aby ste ho uchytili čo najbližšie k hlave! Netočte ňou, nevytáčajte do strán, ale sa usilujte vytiahnuť ho jedným plynulým rovným ťahom. Dané miesto umyte pod teplou vodou a použite odporúčané antibiotické prípravky. Ak máte podozrenie, že ste ho nevybrali správne, ihneď vyhľadajte lekára.