fbpx

Viete ako vnímajú zvieratá svoj hendikep?

Aj vy sa v živote boríte so zdravotnými obmedzeniami, pre ktoré nemôžete viesť plnohodnotný život? Inšpiráciou vám môžu byť príbehy hendikepovaných zvierat, ktoré žijú život bez labky alebo so slepotou.

Ochranári zvierat vedia, že týrané, zranené alebo zanedbané zviera je za každým iné.

Každé zviera je osobité, preto sa rôzne stavia k svojmu neľahkému osudu. Neľahké a dojemné príbehy sú časté u zachránených zvierat z ulice.

Pomoc pre zvieratá s hendikepom

Keď nájdete psíka v dezolátnom stave, ktorý je vychudnutý, smutný a keď ho zoberiete k veterinárovi, zistí sa, že trpí množstvom chorôb. Neraz sa ocitne na hranici života. Vtedy zostáva ťažkou otázkou, či sa pokúsiť o jeho záchranu za každú cenu alebo mu ušetriť trápenie eutanáziou.

Býva neuveriteľné, aká chuť do života sa prebudí u zvierat, ktoré sú na pokraji smrti. Zrazu zistia, že svet môže byť aj pekné miesto a že nie všetci ľudia im chcú ublížiť. 

Zviera príde „len“ o labku a vie žiť ďalej, človek sa utápa v beznádeji

Špecifickými sú hendikepované zvieratá. Končatiny sa im musia amputovať v dôsledku dlho neliečenej zlomeniny alebo infekcie. Chvosty sa amputujú kvôli závažnému poškodeniu. Niektoré zvieratá prídu o oko alebo ostanú slepé.

Nastáva tu ďalšia otázka, či by nebolo takýmto hendikepovaným zvieratám lepšie, ak by išli za dúhový most. Možno vás to prekvapí, ale väčšina zvierat sa s amputovanou labkou alebo slepotou vyrovnáva veľmi dobre. Vedia sa tak „stotožniť“ so svojim osudom a pokiaľ žijú v domove s láskou, necítia žiadne obmedzenia.

Človek na ich mieste veľakrát upadá do smútku a frustrácie, v krajných prípadoch do depresie a myšlienok na samovraždu. Je prekvapivé, že zvieratá to takto nevnímajú. Možno je to z toho dôvodu, že sú bližšie k prírode a tá hovorí o tom, že aj s hendikepom alebo zdravotným obmedzením sa dá žiť ďalej. Síce inak, ale ide to. Možno by to mohlo byť inšpiráciou pre tých ľudí, ktorí majú nejaké obmedzenia, ale nevedia sa s nimi zmieriť.

Kedy zvieratá upadajú do depresie

Samozrejme, nie je všetko ideálne a niekedy platí, že utýrané alebo vyhladované zviera so zanedbanou starostlivosťou upadne do depresie. Prestane javiť záujem o čokoľvek, je veľmi apatické, nešťastné a neprijíma potravu. Zviera, ktoré žije priviazané na dvore bez prístreška a potravy a akejkoľvek pozornosti, po dlhom čase rezignuje na život. Niekedy príde záchrana v poslednej chvíli, mnohé takéto osudy bývajú zamlčané alebo sa tieto zvieratá nepodarí zachrániť.

S budovaním dôvery, adekvátnou starostlivosťou, plnou miskou a láskou sa dajú aj u týchto nešťastných zvierat spraviť zázraky.

Inšpirujte sa zvieracími príbehmi alebo si rovno nejakého psíka alebo mačičku adoptujte.


Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená