fbpx

Zmena stravy vášho psa: ako bezpečne zaviesť nové krmivo do stravy vášho psa

Počas života psíka dochádza k rôznym zmenám, ktoré vyžadujú prispôsobenie stravovanie nielen prispôsobenie jeho aktuálnym potrebám, ale i aktivite alebo zdravotnému stavu. Proces zavádzania nových druhov krmív tak hrá veľmi dôležitú úlohu v správnej výžive psíka.

S nutnosťou zaviesť nový druh krmiva sa stretávajú chovatelia psov niekoľkokrát počas ich života. Zloženie a typ stravy (krmiva) psíka musí vždy odpovedať jeho potrebám z hľadiska veku, aktivity a zdravotného stavu. Niekoľkotýždenné šteniatka, ktoré sa odstavujú od materského mlieka a prechádzajú na granule s vysokou výživovou hodnotou, počas dospievania potom prechádzajú na ďalšie typy krmív podľa ich chuti a potreby.

Kedy psíky prechádzajú na nové krmivo

Krmivo pre psíkov môže mať rôzne formy, štandardne sa však aspoň z časti skladá z granúl s rozličným zložením. Tie bývajú doplňované konzervami alebo čerstvým či upraveným mäsom, prípadne pochúťkami za odmenu. V prvých mesiacoch a behom dospievania sa šteniatka a malé psíky živia predovšetkým špeciálnymi granulami, na ďalšie typy krmív prechádzajú až v neskoršom veku. K zmene krmiva sa však nepristupuje iba v prípade, že sa mení stav alebo životné podmienky psíka – jeho strava by mala byť pestrá a z času na čas sa obmieňať. Zmeniť môžete druh, typ alebo značku krmiva, pričom chovatelia sa najčastejšie prikláňajú k zmene granúl.

Ako postupovať pri zmene granúl dospelého psíka

Ak sa rozhodnete psíkovi začať dávať granule iného výrobcu, značky alebo zloženia, je potrebné na to jeho telo navyknúť. Zmena sa realizuje postupne a to v niekoľkých krokoch počas tzv. prechodného obdobia, je preto nutné si zmenu naplánovať tak, aby ste mali stále k dispozícii i krmivo, na ktoré je psík zvyknutý. Prechodné obdobie trvá obvykle okolo desiatich dní a spočíva v postupnom pridávaní nového krmiva do už zavedeného typu, a to ideálne na základe tejto schémy:

  • prvé 2-3 dni primiešajte granule v dávke do 25 %
  • v ďalších 2-3 dňoch už môžu tvoriť polovicu porcie
  • v posledných 2-3 dňoch okolo 75 %

Po zavedení nového pokrmu by psík nemal mať s novým krmivom problém.

Ako postupovať pri zavádzaní granúl

Ak je váš psík zvyknutý na iný druh krmiva a chcete jeho jedálniček obohatiť granulami či na ne úplne prejsť, je vhodné psíka navykať predovšetkým na konzistenciu. Na rozdiel od čerstvého mäsa či konzerv sú granule pomerne tvrdé a psíky ich často práve z tohto dôvodu odmietajú. V takomto prípade je vhodné zvykanie na nový druh krmiva podporiť vhodnými postupmi, ktoré zahŕňajú napríklad:

  • postupné zamiešavanie do konzervy
  • navlhčenie (granule trochu zmäknú a ľahšie sa psíkovi jedia)
  • podávanie granúl s omáčkou pre psíky
  • pridanie trochu živočíšneho tuku do granúl (napríklad sadla)

Výhody kŕmenia granulami spočívajú najmä v možnosti presného naváženia porcií podľa veľkosti, veku, zdravotného stavu a aktivity psíka. Naviac je možné vyberať z celého spektra rôznych produktov so zložením, ktoré odpovedá ich potrebám. Veľký výber nájdete i v e-shopoch, pozrite sa na napríklad na granule pre psov – fera.sk.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená