Čaj a jeho pitie

Obľuba čaju narastá po celom svete. Pitie tohto obľúbeného nápoja má dlhú tradíciu. Navyše, obsahuje množstvo potrebných látok pre telo a vie aj nabudiť. Kde kupovať čaj a ako ho pripravovať, aby ste mali skutočný pôžitok?

História čaju

Pôvod vzniku pitia čaju človekom nie je úplne jasný, lebo ho sprevádzajú viaceré legendy. Jedna z nich hovorí o tom, ako jeden čínsky cisár menom Šan-nung meditoval osamote v lese. Keď zafúkal vietor, do kotla s vriacou vodou spadlo pár lístkov. Cisár o tom nevedel, ale keď sa napil, ohromila ho chuť a účinky nápoja. Preto nazbieral aj ďalšie lístky a odniesol ich do paláca.

Za kolísku čaju sa považuje Čína. Slovo „čaj“ pochádza z pekingskej čínštiny zo slova „čcha.“ Je to vlastne výraz pre lístky z čajovníka.

V stredoveku bol čaj takým drahým artiklom, že si ho bežní ľudia nemohli dovoliť. Dnes je populárny na celom svete a prístupný pre všetkých.

Pestovanie čaju

Čajovým plantážam sa niekedy hovorí aj čajové záhrady. Žiaľ, tienistou stránkou prácou na plantážach je to, že na nich pracujú aj deti. Čajové plantáže nájdeme väčšinou v chudobnejších krajinách.

Základné rozdelenie čajov

Možno je to prekvapivé, ale všetky druhy čajov pochádzajú z rovnakej rastliny – čajovníka. Podľa toho, ako sa čaj spracuje, delíme ho na: zelené, polozelené a čierne.
Rôzne byliny alebo sušené ovocie nie sú klasickým čajom.

Čajová chémia

Čaj má povzbudzujúce účinky. Ich nástup je odlišný, ako pri užití kávy. Povzbudzujúce účinky prichádzajú pri pití čaju pomalšie, ale trvajú dlhšie.

Čaj obsahuje triesloviny. Tie majú protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky. Nájdeme v ňom aj obsah látok ako draslík, železo, vápnik, fosfor a mnohé ďalšie.

Na pozore by mali byť ľudia s vysokým tlakom, niektoré čaje sú pre nich nevhodné.

Spôsob pitia čaju

Spôsob pitia a prípravy čajov sa menil. Známym je napríklad japonský čajový obrad. S ním sa v minulosti zrodili majstri čajov, ktorí povýšili ich pitie na skutočné umenie. V súčasnosti mnoho Japoncov nevie o tejto historickej perličke.

Môže za to fakt, že je čaj rozšírený po celom svete a nie je ani zďaleka takou vzácnosťou ako v minulých dobách.

Ako sa pozná kvalitný čaj?

Vždy nemusí platiť, že čaj v nálevových vrecúškach musí byť nekvalitný. Ak chcete vyskúšať takýto druh čaju, radšej si kúpte čaj v látkových sáčkoch.

Lepšie je čaj kupovať v špecializovaných obchodochčajovniach ako v supermarketoch. Aj keď aj tam sa dajú nájsť lepšie čaje, ale v menšej miere.

Príprava čaju

Na prípravu čaju treba kvalitné riady – džbániky, čajníky, šálky, lúhovacie vajíčka…Nemenej dôležitou je kvalita vody a jej teplota. Na každý čaj je vhodná iná teplota vody a rozličná doba lúhovania.


1 Komentár

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená