fbpx

Na zimnej dovolenke si doprajte oddych aj zábavu

Aj vy patríte ku športovcom, ktorí radi športujú v zime? Začiatok nového roka je ideálne obdobie na poriadnu lyžovačku. Kto sa na športovanie do chladného počasia dobre pripraví, kto si zvolí vhodné miesto aj oblečenie, ten nemá dôvod doma leňošiť ani v tom najchladnejšom počasí.    

O tom, že pohyb prospieva v lete aj v zime vie snáď každý, len na zimnú dovolenku na horách a na športovanie v chladnom počasí sa treba dôkladnejšie pripraviť. Športovanie podporuje svaly a kĺby, srdce a cievy, dýchací a tráviaci systém. Vedie k správnemu fungovaniu obehového systému, endokrinného systému a nervového systému. Či ste fanúšikmi zjazdového alebo bežeckého lyžovania, či sa venuje snowbordingu, splitboardingu alebo skialpinizmu, všetky zimné športy rovnakou mierou prospievajú telu aj psychike.    

zdroj: dreamstime.com

Lákavé zimné športovanie   

Na začiatku nového roka má každý milovník zimných športov kopec príležitostí na svoje hobby, ktoré si v zasneženej zimnej prírode môže vychutnávať dosýta. Potrebuje len vhodnú športovú výbavu a kvalitné oblečenie. Lyžiar potrebuje lyže, paličky a lyžiarky, milovníci adrenalínových zimných športov zasa snowbordy a splitboard sety. No pre všetkých športovcov, ktorí sa venujú zimným športom je rovnako podstatné teplé a nepremokavé oblečenie. V zimnom období je dobré voliť zvršky z materiálov, ktoré si uchovávajú svoje hrejivé vlastnosti aj v chladnom, veternom a zasneženom prostredí. Zimné športové odevy majú športovcovi aj počas mrazivých dní zabezpečiť optimálnu telesnú teplotu a z tela odvádzať vlhkosť. Outdoorové odevy, ktoré sú určené na športovanie v zimnej prírode, musia byť dostatočne teplé, vetru a vode odolné, no zároveň aj priedušné.    

Ako vrstviť oblečenie

V zime potrebuje športovec tri vrstvy oblečenia. Prvú vrstvu tvorí spodná bielizeň, druhá vrstva je tepelnoizolačná a tretia vytvára ochrannú bariéru pred zimou, vetrom, dažďom a snehom. Oblečenie na bežky a na zjazdové lyžovanie je preto potrebné voliť premyslene. Pánske aj dámske lyžiarske bundy majú byť kvalitne izolované a nepremokavé. Čo sa výplne týka, pri zimných športových vetrovkách sa rozlišujú dva základné druhy výplní – páperové a syntetické. Výhodou syntetických výplní je nižšia cena a jednoduchá údržba. Páperové výplne majú zasa nižšiu hmotnosť a vyššiu hrejivosť. Pri výbere si však treba všímať tiež strih, veľkosť kapucne a kvalitu zipsu. Zips má byť dostatočne pevný, kovový a najlepšie dvojcestný. Ideálne lyžiarske nohavice sú tiež nepremokavé a zateplené vhodnou podšívkou. Značkové modely majú obvykle odnímateľné traky a viacero praktických vreciek