fbpx

Urobte si ekologické Vianoce

Skutočne nám treba nový vianočný stromček, hŕbu darčekov a stôl prehýbajúci sa pod množstvom jedla? V záplave materiálnych vecí a zbytočností je množstvo darčekov nepotrebných, navyše z nich vzniká hŕba odpadu. V článku vám ponúkame tipy na zelenšie Vianoce.

Balenie darčekov

Zamysleli ste sa koľko odpadu vyprodukuje jedna rodina pri rozbaľovaní darčekov? Každý darček netreba baliť do nového baliaceho papiera. Možno vám zostali zvyšky darčekového papiera z minulých Vianoc.

Ľudia s vyššími ekologickými cieľmi vôbec nepodporujú klasické vianočné papiere. Balia darčeky do novín alebo recyklovaného papiera. Navyše, veľa produktov je balených aj v kartónových obaloch, takže sa tvorí ďalší odpad. Populárne sú aj papierové tašky, ktoré môžu byť použité aj budúci rok.

Populárny second hand

Čoraz populárnejšie a ekologickejšie je používanie tovarov z druhej ruky. Nemusí sa to týkať len oblečenia. Ak máte doma knihy, ktoré ste len raz prečítali, sú vhodným adeptom na darček. Možno ste si pod stromčekom počas minulých Vianoc objavili nepotrebný riad. Síce je čistý, nový v originálnom obale, ale tretiu rovnakú misu už nepotrebujete.

Podporte lokálnych umelcov

Nelichotivá globálna situácia a prepady na ekonomických trhoch zasahujú aj kreatívny priemysel. Maliari, spisovatelia a hudobníci potrebujú váš vyšší záujem o ich produkciu. Ľudia s kreatívnymi výrobkami vám vedia vytvoriť obrazy a predmety na mieru. Cena je síce vyššia, ale naozaj chcete stále kupovať lacné výrobky zo zahraničia, ktoré má každý?

Darovanie nehmotných darčekov

Zážitky a dovolenky sa nedajú zabaliť do papiera. Čoraz viac sa podporuje myšlienka darovania dovolenkových pobytov, zaplatenie jazykového kurzu alebo darovanie lístkov na koncert či do kina.

Prenájom živého stromčeka

Korunou vianočných sviatkov je práve vianočný stromček. Žiaľ, ľudia po celej planéte kupujú živé vianočné stromčeky alebo majú umelé. Ani jedna alternatíva nie je príliš lichotivá pre životné prostredie.

Našťastie, už aj na Slovensku existuje možnosť prenájmu vianočného stromčeka. Stromčeky si objednáte na vianočné obdobie a potom ho vrátite.  Prenajímateľ sa o tieto stromčeky bude starať po celý rok a keď bude dosť veľký, tak ho zasadí. Ak nie, tak poteší ďalšiu rodinu počas Vianoc.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená