fbpx

Krém s vitamínom C – pôsobenie, vlastnosti, aplikácia. Ako to ovplyvňuje vzhľad pokožky?

Je všeobecne známe, že vitamín C je pre naše telo prospešný a vraví sa mu aj vitamín zdravia. Je to ale aj zložka, ktorá by mala byť súčasťou rutiny starostlivosti o pleť každého z nás, a to bez ohľadu na vek a typ pleti. Tento mocný vitamín získal svoju popularitu najmä vďaka schopnosti prirodzene zlepšiť vzhľad a stav pokožky, bojovať proti znakom starnutia a zvýšiť produkciu kolagénu. Predstavíme vám najznámejšie benefity, pre ktoré by ste rozhodne mali zaradiť krémy s vitamínom C do svojej pleťovej rutiny.

Čo je to vitamín a aké má vlastnosti?

Vitamín C (chemicky: kyselina L-askorbová) je vo vode rozpustná organická zlúčenina, ktorá v tele pôsobí ako silný antioxidant. Človek si vitamín C nedokáže vytvoriť a preto ho musí prijímať v potrave. Nachádza sa hlavne v ovocí a zelenine. V kozmetickom priemysle sa často pridáva do zvláčňovačov, sér či krémov. Rovnako ako konzumácia potravín bohatých na antioxidanty pomáha telu v boji proti voľným radikálom, vitamín C robí to isté pre vašu pokožku tým, že pomáha pokožke predchádzať každodennej záťaži ako je poškodenie UV žiarením a vystavenie sa znečistenému ovzdušiu. Vitamín C teda napomáha udržiavať bunky pokožky zdravé. Dokáže inhibovať produkciu melanínu vo vašej pokožke, čo spôsobuje zmiernenia sfarbenia pokožky, ako sú tmavé škvrny a hyperpigmentácia. Pri ďalšom lokálnom používaní môže vitamín C zmierniť už vzniknuté škvrny napríklad po akné. Kľúčom k správnemu zaradeniu do rutiny, je vybrať si správnu formu vitamínu C, ktoré konkrétny produkt obsahuje. Najčastejšie ľudia obľubujú kyselinu askorbovú, ktorá dokáže najefektívnejšie penetrovať kožnú bariéru, je najviac preskúmaná a považovaná za základnú, bioaktívnu formu. Telo ju ihneď rozpozná a využije, pretože už nepotrebuje konvertovať na žiadnu inú formu. Všetky ostatné formy sa nazývajú deriváty, pretože musia prioritne konvertovať na kyselinu askorbovú, aby boli účinné.

Na trhu je dostupných viacero kvalitných krémov s vitamínom C, ktoré navyše úspešne kombinujú tento antioxidant  s niacínamidom, SPF faktorom či dokonca retinolom: https://cosibella.sk/sk/menu/starostlivost-o-plet/pletove-kremy/kremy-s-vitaminom-c-1391

Benefity vitamínu C pre pleť

Anti-aging účinky

Vitamín C je pre našu pokožku tiež nevyhnutný pri tvorbe kolagénu. Ten je jednou z prirodzených látok v pleti, kĺboch, väzivových tkanivách, kostiach a zuboch. S pribúdajúcim vekom sa v koži znižuje tvorba kolagénových vlákien. Spomínaný vitamín zvyšuje produkciu kolagénu typu I. a III. a taktiež inhibuje kolagenázu, čo je jeden z enzýmov, ktorý ruší väzby v kolagéne. Zjednodušene – vitamín C pomáha redukovať jemné linky a vrásky.

Hyperpigmentácia

Znižuje aktivitu tyrozinázy, teda enzýmu, ktorý sa podieľa na tvorbe melanínu (kožného pigmentu) v kožných bunkách, čím zabraňuje hyperpigmentácii. V skutočnosti nejde o odstránenie už existujúcej hyperpigmentácie, ale o zabránenie ukladaniu nového melanínu. Pomáha zosvetliť škvrny a dodáva pleti jednotný tón.

Antioxidant

Antioxidačné vlastnosti vitamínu C pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, neutralizujú ich a pomáhajú regenerovať poškodené bunky, čím dochádza k zlepšeniu štruktúry pleti. Prispieva tak k javu, čo označujeme ako imunita pleti. 

Fotoprotekcia

Najlepšiu ochranu pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia poskytuje ochranný faktor v kombinácii s antioxidantmi. Céčko napomáha zosilňovať účinnosť ochranného faktoru, a teda chráni pokožku pred ultrafialovým žiarením.

Aplikácia je rovnako dôležitá

Krémy s vitamínom C poskytujú dodatočnú ochranu pred slnkom tým, že posilňujú dermu, a tak chránia pokožku pred škodlivým žiarením. Možno ste sa stretli s informáciou, že vitamín C by sa nemal používať v lete, pretože môže spôsobiť pigmentové škvrny. Nedajte sa pomýliť, dôležitá je totiž aplikácia! Jeho účinky sú preukázateľné aj na pokožku vystavovanú slnku. Ako silný antioxidant vyniká schopnosťou neutralizovať voľné radikály, čím pleť chráni pred oxidačným stresom a pred poškodením slnečnými lúčmi. Vitamín C samotný však určite nie je plnohodnotnou náhradou za prípravky s SPF ochranou, pretože netvorí bariéru a neabsorbuje UVA ani UVB žiarenie. Práve naopak, za použitia iba céčka sa rapídne zvyšuje citlivosť pokožky na slnečné lúče a bez použitia ochranného faktora riskujete nielen začervenanie pokožky ale aj vznik nežiadúcich pigmentových fľakov. Produkt s vitamínom C naneste na vyčistenú pleť a následne naneste produkt s ochranným faktorom. Spolu poskytnú vašej pleti zvýšenú ochranu a fotoprotektívny účinok. Céčko zvyšuje účinnosť ochranného faktoru a opaľovací krém zároveň pomáha predchádzať oxidácii vitamínu C na pokožke. Ak váš krém s vitamínom C už obsahuje ochranný faktor, máte o starosť menej.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená