fbpx

Hľadáte úsporné riešenie? Fotovoltaika šetrí financie aj prírodu

Rozhodli ste sa kvôli požiadavke zákona na obnoviteľné zdroje energie pre investíciu do fotovoltaických panelov? Ich montáž na rodinný dom neznamená len výdavky navyše. V konečnom dôsledku prinesú jej návratnosť a úsporu na platbách za elektrickú energiu.

Aj na rodinné domy sa oplatí inštalácia fotovoltiky

Inštalácia fotovoltiky znamená na začiatok vyšší výdavok, preto je ju vhodné dobre naplánovať. Pri plánovaní, koľko solárnych panelov budete potrebovať, vám najviac pomôže prehľad vašich účtov za elektrinu. Pokiaľ máte dostatok finančných prostriedkov, najlepšie je, ak sa množstvo vyrobenej energie čo najviac približuje vašej priemernej spotrebe. Vyššie množstvo energie sa, zväčša, vyrábať neoplatí. V priemere vám 8 m2 fotovoltaiky postačí na spotrebu jednej osoby.

Zdroj obrázka: Kitreel/Shutterstock.com

Parametrom, ktorý sa oplatí, zvážiť, je tiež priestor na vašej streche. Inštalácia úspornej fotovoltaiky je pritom možná na rovné aj šikmé strechy. V prípade, že vám miesto na streche neumožňuje nainštalovať potrebný počet panelov, môžete skúsiť vybrať panely s vyšším príkonom. Návratnosť investície je minimálne 5 rokov, nižšie účty za elektrickú energiu však budete mať hneď po inštalácii fotovoltaiky.

Recyklovateľné a so zárukou

Solárne panely šetria životné prostredie nielen počas svojej životnosti. Aj po jej skončení sa dajú z veľkej časti recyklovať. Na kvalitné fotovoltaické panely dávajú navyše ich výrobcovia záruku až do 25 rokov.  Budete sa tak môcť spoľahnúť na to, že ich v prípade potreby môžete po celú túto dobu reklamovať. Vďaka tomu sa nemusíte obávať navyšovania výdavkov.

Zaujíma vás tiež, akú má fotovoltika účinnosť po skončení záruky? Niektorí výrobcovia deklarujú, že fotovoltaika aj po takom dlhom čase vyrobí minimálne 80 % energie pôvodného výkonu. Aby ste využili jej potenciál naplno, bude potrebovať pravidelné čistenie. Nečistoty, ktoré sa na paneloch v exteriéri usádzajú, majú totiž vplyv na výkon. Ak chcete dosiahnuť stabilný výkon, mali by ste ich čistiť 1 – 2 x ročne.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená