fbpx

Duševná rovnováha vďaka skialpinizmu

Športovanie možno chápať ako súťaž, zábavu a tiež ako relax. Pohyb v akejkoľvek podobe zlepšuje nielen fyzickú kondíciu, ale aj psychickú odolnosť človeka, čo platí o všetkých športových aktivitách, no o zimných adrenalínových športoch obzvlášť.   

Zimná dovolenka na lyžiach podporí telesnú zdatnosť aj dobrú náladu, upevňuje sociálne väzby a prináša nové spoločenské kontakty. No môže poskytnúť aj skvelé adrenalínové zážitky, pokiaľ patríte k ľuďom s dobrodružnou povahou, ktorí si za svoje hobby zvolili skialpinizmus.  

Adrenalínové športovanie

Skialpinizmus patrí medzi adrenalínové športy, ktoré dodávajú úžasnú energiu, poskytujú maximálne psychické uvoľnenie a duševnú sviežosť. Každý aktívny pohyb zlepší kondíciu aj náladu, len pri skialpinizme sú potrebné aj lezecké schopnosti, navigačné znalosti a dobrá orientácia. Tiež bezchybný športový výstroj a kvalitné oblečenie. Pri kúpe skialpinistického oblečenia sa preto zamerajte najmä na funkčné vlastnosti materiálov – na výhrevnosť, odolnosť voči vetru a vode, na hmotnosť a skladnosť.   

dreamstime_xl_142344801-s.jpg
zdroj: dreamstime.com

Kvalitný športový výstroj

Kto sa rozhodne pre skialpinizmus, ten nemôže podceniť kvalitu výstroja a ochranných prvkov. Skialp lyže vychádzajú zo zjazdových lyží, no rozdiel je v tom, že sú ľahšie a sú na nich skialpinistické pásy. Viazanie má možnosť fixácie aj voľného pohybu, skialp lyžiarky sú ohybné v členkoch a majú nízku hmotnosť. Skialpinistické prilby musia byť pevné, no zároveň musia byť čo najľahšie, aby sa v nich športovci mohli voľne, dynamicky a plynulo pohybovať. Prilby musia garantovať príjemné nosenie a maximálnu bezpečnosť. Chrániče chrbta môže skialpinista voliť buď tvrdé alebo mäkké. Mäkké chrániče majú nižšiu hmotnosť – sú vyrobené zo špeciálnej hmoty, ktorá stvrdne až pri náraze. Tvrdé chrániče sa vyznačujú pevnou vonkajšou škrupinou, no z pohľadu ochrannej funkcie sú oba typy rovnocenné. Veľmi podstatné sú aj rukavice, ktoré musia byť dostatočne tepelne izolované a nepremokavé. Pri zápästiach majú byť ukončené manžetami, pod ktoré sa nedostane voda, ani sneh.                   

Nepodceňte lavínovú výbavu   Skialpinistovi vo voľnej prírode nesmie chýbať ani lavínová výbava. V lavínovom batohu má mať nafukovacie vaky, sondu, vyhľadávač, lopatu a ďalšie dôležité pomôcky. Snehové lavíny vo vysokohorskej zimnej prírode predstavujú pre športovcov veľké nebezpečenstvo, preto pred plánovaným výstupom treba pozorne sledovať predpoveď počasia – hustotu sneženia, teplotu vzduchu, silu vetra a hlavne stupeň lavínového nebezpečenstva.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená