Ako lyžovať na svahu bezpečne? Na svahu je potrebné spozornieť vtedy, keď sú preplnené zjazdovky a keď sa náhle zhorší počasie. A tiež vtedy, keď sa dostaví pocit únavy alebo vyčerpania. Zodpovedný lyžiar nikdy nelyžuje nad limit svojich fyzických a technických možností.
Zodpovedný lyžiar na svahu dodržiava biely kódex, ktorý obsahuje základné pravidlá bezpečného správania sa na zjazdovkách. V lyžiarskych strediskách je lyžiar povinný sa správať tak, aby neohrozoval seba, ani ostatných športovcov. Pri lyžovaní musí dodržiavať bezpečnú vzdialenosť od iných, rýchlosť a spôsob jazdy má vždy prispôsobiť svojim schopnostiam, terénu, počasiu a hustote lyžiarov. Tiež musí rešpektovať značenie a ak je svedkom úrazu, zranenej osobe je povinný poskytnúť prvú pomoc.
Kvalitný výstroj
Pokiaľ lyžiari na svahu dodržiavajú zásady bieleho kódexu, riziko nehôd pri lyžovaní sa prirodzene znižuje. No k bezpečnej lyžovačke patrí aj kvalitný výstroj a oblečenie. Lyžiarske oblečenie musí byť nepremokavé a vetru odolné, dostatočné hrejivé, no tiež vzdušné. Zo štatistík vyplýva, že mnoho úrazov na zjazdovkách zapríčiní aj nevhodný výstroj. Kvalitné lyže, lyžiarky a lyžiarske palice sú základom bezpečného lyžovania, avšak podceniť nemožno ani ochranné prvky. Pánske aj dámske lyžiarske prilby musia byť vyrobené z pevného a odolného materiálu. Detské lyžiarske okuliare aj okuliare pre dospelých je nutné vyberať nielen v správnej veľkosti, ale aj v správnom tvare, aby ochránili oči športovca pred vetrom, dažďom, snehom, mrazom a tiež pred slnečnými lúčmi, ktoré sú na horách ostré aj v zimnom období. Najrozšírenejším druhom lyžiarskych chráničov chrbtice sú chrániče s popruhmi alebo s vestou. Chránič s popruhmi sa k telu lyžiara pripevňuje nastaviteľnými ramennými popruhmi a bedrovým pásom. Chránič chrbtice s vestou prilieha tesne k telu, preto sa pomerne často využíva aj ako ďalšia tepelná vrstva oblečenia.
Lyžiarske chrániče
Pri výbere lyžiarskych chráničov krku a chrbtice je nutné venovať pozornosť každému detailu, aby chránič zodpovedal prirodzenej anatomickej stavbe tela konkrétneho športovca. Dôležitý je nielen vhodný typ a funkčný materiál, ale aj správna veľkosť a tvar. Chránič chrbta musí byť stabilný a pokrývať celý chrbát športovca – má siahať od ramien až po bedrá. Aj krčný chránič musí lyžiarovi poskytnúť komplexnú ochranu – nechráni iba krk, ale aj hornú časť chrbta a hornú časť hrudníka. Lyžiarske chrániče je potrebné vyberať len z kvalitných materiálov, ktoré garantujú príjemné nosenie a maximálnu bezpečnosť.