Turistika utužuje zdravie – regeneruje telo aj psychiku. Pravidelná chôdza eliminuje stres, spevňuje svalstvo, zlepšuje pružnosť kĺbov, podporuje činnosť srdca, pľúc a mozgu. Pobyt v prírode spojený s pohybom zvyšuje kondíciu a redukuje výskyt civilizačných chorôb.
Pokiaľ ste sa rozhodli pestovať turistiku nielen v lete, ale aj v zime, zimnú turistickú trasu si naplánujte obzvlášť svedomito a nepodceňte ani výber kvalitného športového oblečenia hlavne vtedy, ak patríte medzi rekreačných turistov. Je dôležité vedieť, že základným pilierom úspešnej zimnej turistiky v horskom prostredí je trasa premyslená do najmenších detailov, tiež teplé, nepremokavé športové odevy a kvalitná zimná obuv.
Turistické oblečenie a obuv
Nielen letná, ale aj zimná turistika láka turistov do hôr. Aby si však mohli aj v chladnom období roka výlety poriadne užiť, potrebujú vhodné oblečenie a obuv. Kvalitné športové oblečenie počas zimnej turistiky patrí k ochranným prvkom každého športovca. Preto v tomto období je do hôr potrebné voliť funkčné, vzdušné, nepremokavé a vetru odolné zvršky. Či si turista oblečie na túru Nike tepláky pánske alebo Nike tepláky dámske, každé športové tepláky aj športové tričká by mali byť hlavne z funkčných materiálov, no strih nesmie brániť v prirodzenom pohybe. Turistická vetrovka má mať kvalitnú podšívku a dôležité hydroizolačné vlastnosti. A čo nemožno podceniť pri výbere turistickej obuvi? Veľkosť a strih, priedušnosť materiálu, nepremokavosť, tepelnú izoláciu, kvalitu vnútornej stielky, ukotvenie chodidla, no tiež ani hrúbku a šmykľavosť podrážky. Kvalitné zimné turistické topánky však potrebujú aj kvalitné ponožky, ktoré zabránia prechladnutiu aj pri dlhodobej chôdzi. Ponožky, ktoré sú teplé a dobre pohltia vlhkosť.
Trasa a značkované chodníky Aké sú základné pravidlá bezpečného pobytu na horách pre turistov? Pri výbere túry zohľadnite svoju aktuálnu fyzickú kondíciu a podľa toho vyberajte trasu. Do batoha si zabaľte dostatok tekutín, jedla, náhradné oblečenie, turistickú mapu, mobil a balíček prvej pomoci. Trasu túry si vopred podrobne naplánujte. O jej schodnosti sa v zimnom období informujte na stanici horskej služby. Na dlhšiu túru sa odporúča odísť ráno, cieľ túry a predpokladaný čas návratu je potrebné oznámiť ubytovateľovi. Dôležité je využívať len značkované turistické chodníky a neodbočovať z nich do neznámeho terénu. Počas túry dôkladne sledujte údaje na smerovníkoch a zvýšenú pozornosť venujte hlavne križovatkám. Pozornosť však venujte aj počasiu. Ak sa počasie počas dňa náhle zhorší, z túry sa radšej bezodkladne vráťte.