Nemôžete v noci zaspať a neustále sa prevaľujete? Budíte sa skoro ráno a opäť sa vám nedarí zaspať? Výskyt nespavosti u seniorov je častý. Našťastie, existujú spôsoby, ako sa nespavosti zbaviť a dopriať si kvalitný a dlhý spánok.
Prečo je nespavosť vo vyššom veku bežným javom
Dôvodov, prečo je nespavosť u seniorov pomerne bežným javom, je hneď niekoľko. Vplyv na horšiu kvalitu spánku má to, že starší ľudia sú menej aktívni, teda aj ich potreba spánku je nižšia a k dostatočnému odpočinku im stačí menej hodín. Ďalšou príčinou nespavosti sú zdravotné dôvody a choroby, ktoré starších občanov trápia. Pri ťažkostiach s močovou sústavou obmedzuje spánok neustále dochádzanie na toaletu, bolesti kĺbov tiež nepomáhajú a komplikácie so spánkom so sebou prináša aj: Alzheimerova choroba, syndróm nepokojných nôh či partnerovo chrápanie.
Pridajte viac činností počas dňa, vďaka ktorým sa unavíte
Jedným zo spôsobov, ako si môže senior vychutnať pokojný spánok väčšinu noci, je objavenie novej záujmovej činnosti. Keď do svojho denného programu pridáte novú aktivitu, viac sa tým unavíte a spaním na pružinovom matraci, ktorý je mimochodom pre seniorov vhodný, strávite pokojne aj celú noc.
Zabudnite na ťažké jedlá a konzumáciu väčšieho množstva tekutín
Naopak, pred zaspávaním by sa mali nielen starší ľudia vyvarovať konzumácii ťažkých jedál, väčšieho množstva tekutín a užívania návykových látok. Sviečková na smotane s piatimi knedľami zjedená tesne pred spaním a zapitá pollitrom piva vám k pokojnému spánku rozhodne nepomôže. To isté platí aj o káve a cigaretách. Okrem toho, že majú negatívny vplyv na vysoký tlak, môžete mať kvôli cigaretám slabšiu imunitu.
Zamyslite sa nad svojou spánkovou hygienou
Aké sú vaše nočné návyky? Chodíte každú noc do postele v rovnakom čase? Líhate si na zdravotný matrac, ktorý vám uľaví od bolesti chrbta a kĺbov, poctivo zaťahujete závesy, osvetlenie spálne je intímne a zbytočne pred spaním nevykurujete? Spánková hygiena ovplyvňuje kvalitu vášho spánku. Aj drobné zmeny vo vašich návykoch môžu mať ďalekosiahle účinky. Pokiaľ sa budete držať všeobecných odporúčaní spánkovej hygieny, odmenou vám bude ničím nerušený zdravý spánok.
Všeobecné odporúčania spánkovej hygieny
Medzi základné odporúčania, ktoré spadajú do kategórie spánkovej hygieny, patria:
- vypnutie všetkých prístrojov, ktoré vydávajú modré svetlo, aspoň hodinu pred spaním,
- chodenie do postele v rovnakom čase každý deň,
- spanie v úplnom tichu a tme v dobre vyvetranej miestnosti,
- upokojenie myšlienok pred spaním.
Pokiaľ sa budete týchto pravidiel držať, nespavosť začne postupne miznúť.
Ako na nespavosť zo stresu
Častou príčinou nespavosti je taktiež stres a myšlienky, ktoré nemožno vypnúť a človeku spôsobujú akurát úzkosť a vysoký krvný tlak. Poznáte ten pocit, keď večer líhate do postele? Kým sa však stihnete uvelebiť na prestieradle na svojom mäkkom penovom matraci, nachystať si svoj anatomický vankúš, schovať sa pod prikrývku a zaspať, začnú vám hlavou víriť myšlienky, ktoré nemožno vypnúť. Práve tieto myšlienky a obavy môžu byť príčinou dlhodobej nespavosti. Pokiaľ práve prechádzate ťažkým životným obdobím a sužujú vás starosti, čo vám nedovolia spať, porozprávajte sa s niekým blízkym a zdôverte sa mu.
Zhoršený spánok spôsobený chorobou
Spúšťačom chronickej nespavosti môžu byť taktiež dýchacie ťažkosti, prechladnutie a nočný kašeľ. Čo na nespavosť v takýchto prípadoch? Začnite užívať lieky na kašeľ, prípravky k posilneniu imunity a pomôžte si tiež bylinkovými čajmi, ktoré zlepšia vaše zdravie a pomôžu vám lepšie spať. Liečbu nespavosti a výber vhodného lieku konzultujte s vaším lekárom.
Venujte zvýšenú starostlivosť spánkovej hygiene. Zaspávajte na kvalitnom matraci, pred spaním zhasnite všetky svetlá a nájdite si novú voľnočasovú aktivitu, čo vás spoľahlivo unaví, a užívajte si plnohodnotný spánok každú noc.