Ako zistiť, či po sebe zanechávame pozitívnu ekologickú stopu? Ako sme na tom so zodpovednosťou za životné prostredie? Každý z nás by mal mať všeobecný prehľad o rozdeľovaní zberných nádob podľa farieb, ale aj o výnimkách. Takisto sa máme vedieť orientovať v recyklačných symboloch na obaloch od použitých výrobkov. Niekedy je už len to polovica úspechu (viac si teda všímajme číslice v trojuholníkoch šípok, respektíve označenie pod trojuholníkom). Zopakujte si spolu s nami aj nasledujúcu farebnú abecedu zberných nádob.
Vedeli ste, že téma o separovaní odpadu je opäť aktuálna aj preto, že ako obyvatelia tohto štátu máme záväzok zvýšiť mieru recyklácie z necelých 30 % na 50 %? Sú to naozaj veľké čísla, a preto je nevyhnutné, aby sa zapojil každý.
K dispozícii máme aj tohto sprievodcu separovaním:
Zelený kontajner:
sem vhadzujeme nevratné sklenené obaly z (ne)alkoholických nápojov. Sklené črepy vo väčšom množstve alebo väčších rozmerov (z okien, dverí) patria na zberný dvor. Fľaše, poháre a črepiny by mali byť očistené. Do košov na sklo nedávame porcelán, keramiku ani veľké (nebezpečné) zrkadlá či plexisklo. Výhodou separovania skla je neobmedzený počet recyklačných cyklov a šetrenie energiami na roztavenie kremičitého piesku (až o 25 %).
Žltý kontajner:
rôzne PET fľaše od nápojov, čistiacich prostriedkov, jogurtových téglikov, dresingov, kečupu alebo od horčice. Patria sem aj obaly od sladkostí, hračky, plastové prepravky na ovocie a zeleninu, igelitky, fólie a plastové vrecia. Fľaše vhadzujeme aj s uzávermi, majú byť očistené a bez zvyškov jedál. Takisto nemajú byť znečistené chemikáliami alebo inou neznámou látkou.
Aj keď separovanie plastov nie je dokonalé, šetríme tým prírodné zdroje a vieme ich použiť napríklad ako prímes pri výrobe oblečenia. Faktom je, že z PET fľaše už ďalšia PET fľaša nebude.
Modrý kontajner:
miesto pre dobre recyklovateľný papier (7 až 8 krát vieme zrecyklovať papier), noviny, časopisy, letáky, kartónové škatule a kancelársky papier. Nevhadzujte sem znečistený, mastný papier, papier od jedla, kuchynské utierky a hygienické vreckovky, plienky, rolky od WC či kartónový obal na vajíčka. Tie dávame do zmesového kontajnera.
Červený kontajner:
na kovy (ALU) alebo ich vhadzujeme do žltých kontajnerov (podľa pokynov danej obce). Ide zväčša o plechovky od nápojov, alobal, kovové výrobky a súčiastky. Nepatrí sem nadrozmerný kovový odpad a ak sú kombinované s iným materiálom (napr. plastom).
Ideálne je, ak máte k dispozícii aj oranžový kontajner. Ten je na stlačené nápojové obaly od mlieka, vína a ovocných nápojov. Aj tie musia byť očistené. Do farebnej abecedy zaraďujeme aj hnedý kontajner na biologicky rozložiteľný odpad (využiteľný kompostovaním) a čierny (alebo inak označený) na zmesový odpad.
Dobrý deň Ekológom . Rada by som sa opýtala, ako mám likvidovať MG, VHS pásky a CD nosiče. Hľadala som všade na nete , sledovala EKO relácie na TV , ale tieto – a la plastové výrobky nikde som nenašla a ani sa nedozvedela ,ako ích likvidovať. Verím, že toto info bude prínosná pre mnohých EKO-dôchodcov.
Ďakujem za odpoveď.
S pozdravom EKO-dôchodkyňa
Dobrý deň
Rada by som vedela ,ako likvidovať VHS a MG pásky a CD nosiče. Prečítala som veľa návodov o PLASTOCH , ako a čo recyklovať, ale nikde sa tento odpad nenachádza.
Ďakujem za odpoveď