Zapracovať na svojej postave nie je nikdy zlý nápad. Posilňovanie doma patrí medzi obľúbené spôsoby, ako dosiahnuť vytúženú formu bez toho, aby ste museli chodiť do fitness centra. Tyče a hriadele tvoria výborný základ na posilňovanie a silové tréningy, preto sme si pre vás pripravili malého sprievodcu, vďaka ktorému sa v nich budete lepšie orientovať.
Olympijská tyč, lomená tyč, rovná tyč – pre ktorú sa rozhodnúť?
Všetko závisí od toho, čo chcete precvičovať. Hlavný rozdiel medzi olympijskou tyčou a ostatnými je však priemer hriadeľa. Ten by vás mal zaujímať najmä z toho dôvodu, aby ste si k tyči dokúpili kompatibilné závažia. Olympijské tyče majú priemer 50 mm a sú určené najmä pre profesionálov. Bežné tyče na cvičenie mávajú priemer 25 alebo 30 mm a na domáce cvičenie pre začiatočníkov aj pokročilých budú bohate stačiť.
Neodporúčame vám vyberať si netradičné rozmery, hoci vás na ne môže zvádzať nízka cena, aby ste nemali problém s kompatibilitou závaží. V tomto prípade by ste v konečnom dôsledku vôbec neušetrili. Okrem priemeru tyče sa treba zamerať aj na tvar a ďalšie parametre.
Prečo je podstatný tvar tyče na cvičenie?
Tvar tyče rozhoduje o tom, aké využitie bude mať a na aké cviky je ideálna. Ak hľadáte univerzálne riešenie, chybu nespravíte s rovnou vzpieračskou tyčou, ku ktorej si dokúpite závažia podľa potreby. Poslúži vám na drepy, mŕtvy ťah, výtlaky v leži a ďalšie cvičenia.
Lomené tyče majú rôzny typ ohnutia a podľa zakrivenia sa môžete zamerať na špecifické svalové skupiny, ktoré chcete precvičiť. Lomené tyče sú obľúbené najmä na posilňovanie tricepsov, ramenného svalstva a predlaktia.
Nosnosť tyče, dĺžka hriadeľa a ostatné dôležité informácie
To, koľko na tyč môžete naložiť, limituje jej nosnosť. Bezpečnosť je pri posilňovaní veľmi dôležitá a ak nechcete riskovať nepríjemné zranenie, tento údaj by ste nemali prekračovať. Bežne sú vzpieračské a lomené tyče dimenzované na 150 kg, olympijské tyče zvládnu aj 320 kg.
Dĺžka hriadeľa by vás mala zaujímať nielen z pohľadu cvikov, aké plánujete s tyčou a činkami robiť, ale ak už máte doma stojan na činku, limitovať vás bude rozteč stojanu pri lavici na bench – zvyčajne sa pohybuje od 180 do 220 cm. Pre bežné domáce posilňovanie vám budú stačiť obojručné činky s dĺžkou 120 – 180 cm. V prípade jednoručných činiek je samozrejme dĺžka hriadeľa kratšia, od 35 do 40 cm.
Nerezová oceľ je najpoužívanejším materiálom na výrobu tyčí na cvičenie.
Kde kúpiť tyče a hriadele na cvičenie?
Nie vždy sa oplatí nakúpiť vybavenie do posilňovne čo najlacnejšie napríklad v akciách hypermarketov. Môže sa vám totiž stať, že si kúpite atypický priemer, na ktorý sa vám budú horšie zháňať kotúče a ich cena bude vyššia ako u klasických rozmerov. Rozumnejšie je teda vyberať si tyče na cvičenie u špecializovaných predajcov a mať tak istotu, že si môžete v prípade potreby bez problémov za prijateľné ceny dokúpiť aj ďalšie príslušenstvo, napríklad objímky. Hop-sport.sk ponúka kvalitné vybavenie za ceny, ktoré potešia.