fbpx

Lahodné polievky ako od babičky (zopár receptov)

Aj pri varení polievok potrebujeme kvalitné suroviny, ktoré sú zárukou lepšej chuti. Čo k tomu ďalej potrebujete je určitá zručnosť. Aj pre menej zdatných kuchárov máme dobrú správu, že polievka sa málokedy naozaj dá pokaziť tak, že ju máme chuť vyliať do výlevky. Inšpirujte sa našimi jednoduchými a zdravšími tipmi.

Zeleninová polievka


Možno nad zeleninou ohŕňate nos a už vôbec nemáte chuť na polievky z nej. My vás ale prekvapíme, že s kvalitnou zeleninou z farmárskeho obchodu alebo zo záhrady sa dá vytvoriť kúzelný pokrm.

Dobrým základom je zápražka z oleja, masla a cibule. Po chvíli pridáme aj ostatné kúsky ľubovoľnej zeleniny, ktoré trochu osolíme. Zalejeme vriacou vodou z kanvice. Pridáme čierne a nové korenie s bobkovým listom. Takýto zeleninový vývar môžeme variť hodinu aj viac.

Po dovarení, polievku rozmixujeme a podávame so slížovými cestovinami.

Tip: Nepreháňajte to napríklad s množstvom celeru. Ten je tak príliš aromatický, že ho stačí dať do polievky naozaj veľmi málo. Jeho aróma závisí aj od kvality.

Autor fotky: Bluebird Provisions na Pexels

Zemiaková polievka s majoránom

K cibuľovému základu, ktorý je spenený na oleji a masle, pridáme na kocky pokrájané zemiaky. Na liter a pól polievky je dobré si pripraviť 5 stredne veľkých zemiakov. Na ich osmaženie na oleji potrebujeme len pár kociek. Zakrátko zalejeme zápražku vriacou vodou alebo vývarom. Zemiaky varíme asi 20-30 minút so štvorfarebným korením a bobkovým listom.

Po dovarení, polievku odstavíme zo sporáka, vyberieme bobkový list a rozmixujeme dohladka. Pridáme kmín a majorán.

Môžeme pridať aj jedno rozšľahané vajíčko. Keby sa vám málilo, tak k zemiakovej polievke sa hodia aj písmenkové cestoviny alebo krajec chleba.

Vajíčková polievka s paprikovým korením

Do základu na oleji a masle nemusíme dať cibuľu, ale určite pridáme trochu múky (môže byť aj bezlepková) a červenú papriku. Potom zápražku zalejeme vodou. Chvíľu povaríme a nakoniec polievku rozmixujeme a pridáme vyšľahané dve vajcia. Do polievky pridáme ešte celý kmín.

Vajíčková polievka z vývaru

Je to drobná obmena predchádzajúceho receptu. Do zápražky nedávame cibuľu ani červenú papriku. Pridáme do oleja a masla múku a potom aj vajíčko. To všetko rýchlo vymiešame, aby sa nám nepripálilo a zalejeme s vodou. Ak nemáme vývar, treba pridať bujón a všetko povariť aspoň 10-20 minút. Na záver všetko rozmixujeme a pridáme vyšľahané vajíčka. Dochutíme korením, medvedím cesnakom a podávame s opekanými kockami chleba.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená