Stres môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy – srdcové choroby, vysoký krvný tlak a iné ochorenia, vrátane duševných. Stres je potrebné kompenzovať zdravým životným štýlom – pobytom v prírode a športovaním. A letné obdobie je na fyzickú i psychickú regeneráciu tohto druhu ideálne.
V súčasnej hektickej dobe je dôležité, udržať si fyzickú a psychickú pohodu. Stres predstavuje riziko, ktoré môže negatívne ovplyvniť zdravie. Ak sa stres stane chronickým, komplikuje bežné fungovanie človeka. Preto je potrebné stres kompenzovať pohybom a relaxom. A v letnom období medzi ideálne proti stresové opatrenia patrí pobyt v prírode a rekreačné športové aktivity – rybárčenie a plávanie.
V zdravom tele zdravý duch
Pokiaľ aj vy patríte medzi milovníkov rekreačného plávania a medzi milovníkov rybolovu, tak určite viete, že obe tieto aktivity výborne odbúrajú stres. Plávanie poskytuje zdravý pohyb a rybárčenie blahodarný relax na brehu rybníka či jazera. Stačí si len zaobstarať návnady a základné rybárske potreby – udice, háčiky, sieťky či rybárske lehátka a každý kto chce, si tak v krásnej letnej prírode môže pri chytaní rýb dobre oddýchnuť a načerpať množstvo energie. Plávanie zvyšuje pohyblivosť kĺbov a kapacitu pľúc, zlepšuje cirkuláciu krvi, posilňuje svaly a srdce. Okrem toho, že úžasne zlepšuje celkovú telesnú kondíciu, zlepšuje aj duševné zdravie a redukuje stres.
Prírodné vodné zdroje
Pokiaľ sa v lete chodievate kúpať na jazerá a do vodných nádrží, nepodceňujte hygienickú kvalitu vody. Na plávanie je nevhodná voda, v ktorej sa zdržiava vtáctvo a kde sú premnožené riasy. Na odľahlejšie miesta si zoberte so sebou dostatok jedla a tekutín, balíček prvej pomoci, slnečné okuliare a opaľovací krém. Vitamíny na vlasy a pokožku sú v lete veľmi dôležité, pretože vlasy a pokožka sú namáhané nielen vysokými teplotami vzduchu, ale aj slnečnými lúčmi. Je všeobecne známe, že pre zdravú pokožku a vlasy je dôležitý dostatočný príjem vitamínov a minerálov. A tie možno telu dodávať aj vo forme výživových doplnkov.
Rekreačné plávanie
Na celodenný výlet k vode si zoberte so sebou najmenej dva páry plaviek. Či vyberáte plavky pre deti alebo pre dospelých, dbajte na pohodlie. Ako vybrať plavky správnej veľkosti? Správnu veľkosť dievčenských a dámskych plaviek zistíte pomocou niekoľkých jednoduchých krokov. Zmerajte si obvod hrudníka pod prsiami a obvod hrudníka cez prsia. Následne si zmerajte obvod bokov. Podprsenka by nemala tlačiť ani odstávať a ramienka na plavkách by nemali byť príliš voľné, ani tesné. Nohavičky sa nesmú po tele kĺzavať. Či zvolíte na plávanie jednodielne alebo dvojdielne plavky, modely majú byť najmä pohodlné. V tomto smere je dôležitý nielen strih, ale aj materiál, z ktorého sú plavky ušité.