Tak, ako sa staráme (alebo by sme sa mali starať) o svoje fyzické zdravie, je dôležité sa starať aj o zdravie psychické. Nanešťastie, veľa ľudí u nás túto starostlivosť stále zanedbáva, z čoho potom plynú negatívne následky.
Správne dýchanie a meditácia
Nie je ničím nezvyčajným riešiť v dnešnej dobe posilnenie imunity, či posilňovať svaly, ale posilňovať svoju schopnosť zvládať stres a rôzne situácie náročné na psychiku až tak „v kurze“ nie je. A pritom pocity smútku, skleslosť, vnútorné napätie, či neustála únava, alebo až malátnosť, to rozhodne nie sú stavy, ktoré by boli pre niekoho žiaduce. Ako teda bojovať proti psychickej nepohode, či nepokoju?
Možno vás to prekvapí, ale často veľmi pomôže zamerať sa na svoje dýchanie. Pomalé, hlboké dýchanie môže pomôcť uvoľniť svalové napätie, znížiť stresové hormóny a zlepšiť krvný obeh. Je dobré ho praktizovať, keď človek cíti zvýšený stres, či úzkosť, ale aj každý deň ako „prevenciu“.
Podobne vám môže pomôcť meditácia, či iné relaxačné techniky. Uvoľnenie svalového napätia a zlepšenie schopnosti zvládať stres sa totiž týka aj pravidelnej meditácie alebo inej relaxačnej techniky v trvaní aspoň 10 – 15 minút denne.
Vyvážená strava, pravidelné cvičenie a zdravé medziľudské vzťahy
Čo vás však určite neprekvapí je, že na naše psychické zdravie a schopnosť zvládať stres má veľký vplyv to, čo jeme. Vyvážená strava bohatá na rôzne prospešné látky je tak dôležitá aj z tohto dôvodu. Ak nedokážete dostatok živín prijať zo stravy, pomôcť vám môžu tabletky na ukľudnenie organizmu.
A čo fyzická aktivita? Áno, stále hovoríme o psychickom zdraví. Okrem zrejmých benefitov pravidelného cvičenia je tu aj zlepšenie nálady, či znižovanie stresu a to vďaka produkcii endorfínov. A ako často cvičiť? V ideálnom prípade aspoň 3 – 4 dni v týždni po 30 minút.
V neposlednom rade je potrebné si uvedomiť, že so svojim psychickým zdravím sa nemusíte pasovať osamote. Veď aj udržiavanie zdravých medziľudských vzťahov a kontaktov je pre naše psychické zdravie dôležité.