fbpx

Vinyl je už niekoľko rokov favoritom na trhu s podlahami

Výber vhodnej podlahy patrí medzi prvé úlohy pri kompletnej rekonštrukcii domácnosti alebo „len“ konkrétnej miestnosti. Trh ponúka viacero možností, ale väčšina ľudí má v súčasnosti jasného favorita, ktorým je vinyl.

V nedávnej minulosti dominovali laminátové podlahy

Poďme ale najskôr niekoľko rokov do minulosti. Rebríčku obľúbených podláh jasne dominovala laminátová podlaha. Priaznivá cena, jednoduchá pokládka, široké dizajnové možnosti a aj po funkčnej stránke laminát ujde.

Azda najväčšou nevýhodou laminátových podláh je, že im nerobí dobre dlhodobý kontakt s vyššou vlhkosťou, či väčším množstvom vody. Preto si tento typ podláh nikdy nenašiel cestu do našich kuchýň, či nebodaj kúpeľní.

A potom prišli vinylové podlahy. Pri nástupe na trh lákali a vlastne aj v súčastnosti lákajú hlavne na svoju odolnosť voči vlhkosti a vode. Vďaka tomu je možné mať jednotnú podlahu v celej domácnosti. Áno aj v kuchyni a dokonca aj v kúpeľni.

Zdroj: Kinek00 / Shutterstock.com

Obľúbená voľba posledných rokov

Moderné vinylové podlahy majú aj ďalšie výhody (napr. sú najvhodnejšou voľbou pri podlahovom kúrení), ale nie je to zadarmo. A to doslova. Aj keď celkovo sa radia k dostupnejším podlahám, v porovnaní s laminátovými podlahami, ktoré sú ich hlavným konkurentom, sú drahšie.

Ak sa aj vy rozhodujete medzi laminátom a vinylom, významne do toho môže prehovoriť váš rozpočet. Inak by tu nebola žiadna dilema, keďže po funkčnej stránke vinyl bezpochyby prekonáva laminátové podlahy. Alternatívnym riešením je skombinovať podlahy v domácnosti a vinyl použiť len v tých miestnostiach, kde naozaj oceníte vodeodolnosť, čiže najmä v spomínanej kuchyni a kúpeľni, ale napríklad aj na chodbe, resp. vo vstupnej hale.

Na záver ešte podotkneme, že čo sa týka spôsobu pokladania, vinyl sa robí vo viacerých prevedeniach. Sú vinylové podlahy, ktorých jednotlivé diely sa do seba zacvakávajú ako pri laminátovej podlahe, ale aj také, ktoré sa lepia na podklad, prípadne novšie, ktoré sa voľne pokladajú a držia na mieste vďaka protišmykovým prvkom na spodnej strane a svojej váhe.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená