fbpx

Vhodné riešenie problémov so zubami závisí od rozsahu poškodenia

Problémom so zubami sa v živote nevyhne zrejme nikto. Menšie, či väčšie problémy, rozhodne nám dávajú zabrať, keďže bolesť zubov patrí medzi tie naozaj nepríjemné. Nehovoriac o tom, že často po ošetrení plače aj naša peňaženka.

Na menšie poškodenie stačí plomba.

To, ako veľmi „invazívne“ ošetrenie je potrebné vykonať, závisí od rozsahu poškodenia zubu. Pokiaľ kaz nezasahuje do zubnej drene, je najlepšie ju zachovať, keďže obsahuje nervy a cievy a je dôležitá pre správne fungovanie zubu.

V takomto prípade sa kaz odstráni a chýbajúce tkanivá sa rekonštruujú fotokompozitnou výplňou, čiže takzvanou bielou plombou. Následne sa zub vyleští a je po probléme. Lenže nie vždy to je také jednoduché.

Autor: Dean Drobot / Shutterstock.com

Môže sa stať, že kaz je taký hlboký, že počas ošetrenia sa zubár dostane až k nervu. Prípadne kaz zasahuje aj do zubnej drene. V takomto prípade je nutná endodoncia. Zub sa kompletne vyčistí od kazu, kanáliky sa vysušia a vyplnia guttaperčou.

Pri rozsiahlejšom poškodení sa nevyhnete zubným náhradám.

Samozrejme, zub je potrebné „dostavať“, ale v takomto prípade už fotokompozitná výplň nestačí. Po endodoncii je totižto zub oslabený a hrozilo by jeho prasknutie. Našťastie je tu riešenie v podobe zubných náhrad. Tie spravidla delíme na zubné korunky a zubné mostíky.

Zubné korunky sa zhotovujú z najkvalitnejších a najtvrdších protetických materiálov, akými sú zirkón, či lítium disilikát. Vyrábajú sa v laboratóriu a dajú sa nasadiť na vyliečený vlastný zub (resp. to, čo z neho po kaze ostalo). Vďaka zubnej korunke môžete mať opäť funkčný a prirodzene vyzerajúci zub.

Zubné mostíky nahrádzajú jeden alebo aj viacero chýbajúcich zubov. Nasadia sa napevno na dva a viaceré vlastné zuby. Časť, ktorá takto fixuje mostík k vlastným zubom, sa nazýva pilierová konštrukcia. Súčasťou mostíka sú aj medzičleny, ktoré funkčne aj esteticky nahrádzajú chýbajúce zuby.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená