Ak budete v súčasnosti počuť niekoho hovoriť o elektromotoroch, s najväčšou pravdepodobnosťou bude reč o autách. Elektromotory však nie sú len alternatívou k spaľovacím motorom, ktorá stále vyvoláva vášne. Sú totiž všade okolo nás.
Trojfázové elektromotory
Okrem iného sú elektromotory aj neodmysliteľnou súčasťou priemyslu, podobne ako napríklad mechanický pohon TMP 45 a ďalšia pohonová technika. Keďže aj na elektromotory môžu byť v závislosti od konkrétnej aplikácie kladené rôzne požiadavky, vyrábajú sa v mnohých prevedeniach.
V priemysle sa často využívajú trojfázové asynchrónne elektromotory, takže sa zameriame na ne. Trojfázové elektromotory využívajú kontinuálnu zmenu polarity striedavého prúdu, ktorá bez komutátora vytvára tzv. točivé pole.
Áno, znie to príliš odborne, ale z hľadiska používania je podstatné to, že vďaka tomu nevyžadujú trojfázové elektromotory takmer žiadnu údržbu. Tiež sú odolné voči elektrickému a mechanickému preťaženiu. Práve tieto vlastnosti sa zapríčinili o to, že sa trojfázové motory stali najpoužívanejšími v priemyselnej výrobe.
Asynchrónne elektromotory
Aj samotné trojfázové elektromotory ešte delíme na viacero typov. Často sa využívajú synchrónne, krokové a najmä asynchrónne trojfázové elektromotory. Asynchrónne elektromotory sú robustné trojfázové motory, ktorých rotor sa nepohybuje súbežne s točivým poľom. Krútiaci moment pri asynchrónnych motoroch totiž vzniká práve vtedy, keď sa otáčky rotora líšia od otáčok točivého poľa.
Čo sa konštrukcie týka, pri trojfázových asynchrónnych elektromotoroch sa najčastejšie vyskytuje skratový klietkový motor. V drážkach rotora sú vsadené alebo zaliate vodivé tyče a na čelnej strane ich spájajú skratové prstence tak, že vzniká uzavreté vinutie rotora.