fbpx

Prečo si pri výbere stavebného materiálu pre dom vybrať drevo?

Pred stavbou domu sa (okrem iného) musíte rozhodnúť, ktorý z materiálov využívajúcich sa na stavbu domu si vyberiete. Bude váš nový dom betónový, tehlový alebo využijete drevo? Áno, drevo rozhodne nie je materiál, ktorý by patril do minulosti.

Materiál, ktorý je čoraz obľúbenejší aj u nás

Napríklad na americkom kontinente a v Austrálii dominujú práve obľúbené drevostavby. Tvoria až 70 % z celkovej výstavby. A v posledných troch desaťročiach rastie ich popularita aj v Európe. Má to svoje dôvody. Ide totiž o udržateľné stavby, ktoré poskytujú výbornú energetickú účinnosť a kvalitu prevedenia.

Ak si však teraz predstavujete domy na štýl drevených zrubov niekde v horách, tak pozor! Pojmom drevostavba sa označujú panelové prefabrikované montované stavby na báze dreva. O nich totiž teraz budeme hovoriť. Stručne si opíšeme, ako takéto stavby vznikajú a aké sú ich základné výhody.

Autor: Andrii Yalanskyi / Stock.adobe.com

Výroba a výhody

Základom takýchto moderných drevodomov sú zvislé nosné konštrukcie – panely. Vznikajú vo výrobnej hale a už tento spôsob výroby prináša výhody. Výroba v hale totižto umožňuje maximálnu presnosť a dôkladnú kontrolu bez vonkajších vplyvov počasia. Zároveň je takáto stavba obývateľná rýchlejšie, keďže vďaka tomu, že ide o suchý proces, odpadá fáza vysušenia stavby.

Keď už sme načrtli rýchlosť, trúfnete si tipovať, ako dlho trvá montáž panelov po ich dovezení na stavbu? Sú to len 2 dni! Áno, 2 dni a hrubá stavba stojí! Celkový čas výstavby drevostavby na kľúč tak môže byť už 150 dní!

Drevostavby však majú aj ďalšie výhody. Uviesť môžeme napríklad to, že ide o ultranízko-energetické stavby s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, majú oveľa lepšiu environmentálnu stopu ako domy z konvenčných stavebných materiálov a v kombinácii s kvalitnými rekuperačnými jednotkami vám zabezpečia najvyššiu možnú kvalitu vnútorného prostredia.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená