fbpx

Ako často kontrolovať tlmiče na vašom aute a čo robiť, aby vydržali čo najdlhšie?

Jednou z nevyhnutných súčastí každého auta sú tlmiče. Aj keď si ich spájame hlavne s komfortom počas jazdy, keďže ich hlavnou úlohou je tlmiť nárazy pri prechode rôznych nerovností na ceste, v skutočnosti sú oveľa dôležitejšie.

Nie je to len o komforte

Tlmiče majú veľký vplyv nielen na komfort, ale aj na bezpečnosť jazdy. Ovplyvňujú správanie sa vozidla v rôznych situáciách a tiež pri brzdení. Problém s tlmičmi môže napríklad značne predĺžiť brzdnú dráhu vozidla. Aké to môže mať následky, nemusíme vysvetľovať. Tiež sú dôležité pre správne fungovanie rôznych systémov ako ABS, ASR, či ESP.

Aj keď tlmiče nepatria medzi tie Škoda autodiely, ktoré by sa menili často, opotrebovanie sa im nevyhýba. I keď treba povedať, že je zväčša pomalé a postupné, čo je však zároveň problém, pretože si ho ťažko všimnúť. Preto je potrebné tlmiče pravidelne kontrolovať. Prvá kontrola tlmičov sa odporúča zväčša po najazdení 80 000 km a ďalšie každých 20 000 – 30 000 km.

A teraz k otázke, ktorá zrejme zaujíma každého, kto na svojom aute ešte tlmiče nemenil: akú majú životnosť? Tak na to je ťažké odpovedať, pretože veľmi záleží od štýlu jazdy a aj od toho, po akých cestách jazdíte. Môžeme vám však prezradiť, čo robiť alebo nerobiť, aby ste životnosť svojich tlmičov čo najviac predĺžili.

Autor: happycreator / Stock.adobe.com

Čo tlmičom škodí?

Čo teda robiť, aby ste kúpu nových tlmičov čo najviac oddialili? Ako prvé vám zrejme napadne, že by ste sa mali vyhýbať poľným cestám. A ak potrebujete po takýchto cestách pravidelnejšie jazdiť, prispôsobte tomu výber auta.

Výmole a jamy však nájdete aj na bežných cestných komunikáciách. Tým sa skrátka treba vyhýbať čo najviac to ide. A keď už musíte cez takúto nerovnosť prejsť, tak choďte čo najpomalšie a najopatrnejšie. To isté platí aj pre spomaľovače. Niektorí vodiči totiž cez ne jazdia, ako by tam vôbec neboli a potom sa čudujú, že im tlmiče dlho nevydržia.

Okrem takýchto samozrejmostí však tlmiče nadmerne zaťažuje aj prudké zrýchľovanie a „rezanie“ zákrut. Ak skrátka chcete, aby vám tlmiče vydržali čo najdlhšie, jazdite šetrne. To konieckoncov platí aj pre ďalšie súčiastky vášho auta.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená