fbpx

Pravidelné bicyklovanie dokáže zmeniť kvalitu života     

Cyklistika spolu s turistikou patria k najpopulárnejším a k najrozšírenejším športovým aktivitám v našich končinách. Pohyb na čerstvom vzduchu prospieva v lete aj v zime – zlepšuje nielen fyzickú kondíciu, ale aj náladu.  

Bicyklovanie formuje postavu, spevňuje svaly, posilňuje imunitný systém a eliminuje stres. Dopraje pľúcam viac kyslíka, podporuje činnosť srdca a mozgu. Zlepšuje orientáciu a tiež vôľové vlastnosti – cieľavedomosť, disciplinovanosť a vytrvalosť. Jazdenie na dvoch kolesách patrí medzi športy, ktoré sú skvelou prevenciou voči infarktu, hypertenzii a iným civilizačným chorobám. Kto má kvalitný bicykel, ten si cyklistiku môže plnými dúškami užívať aj v chladnom počasí, len musí počítať s tým, že pri šliapaní spotrebuje viac energie a že sa na jazdu po snehu má zodpovedne pripraviť.     

Zdroj: dreamstime.com

Dôležitá bezpečnosť

Na dvoch kolesách je možné tráviť voľný čas v lete aj v zime, len je potrebné myslieť na bezpečnosť. Cyklista potrebuje nielen kvalitný bicykel, ale aj ochranné prvky – cyklistické okuliare, prilbu a chrániče. Pri cyklistických okuliaroch je podstatná veľkosť, tesnenie a odvetrávanie – kvalitná ventilácia účinne zabráni kondenzácii pár. Cyklistickú prilbu vyberajte hmotnostne čo najľahšiu, ideálne s vetracími otvormi. Čo sa doplnkov týka, hlavne pri dlhších výletoch, cyklistovi nemôže chýbať ani základné cyklistické náradie a balíček prvej pomoci. Pred každou jazdou je potrebné skontrolovať stav bicykla – výšku sedla a riadidiel, brzdy, zvonček, reťaz a pneumatiky. V zimnom období je dobré používať pneumatiky so širším dezénom a plášte mať nafúkané na nižšiu hustotu. To platí pre všetky bicykle – detské bicykle aj bicykle pre dospelých športovcov. Mäkšie kolesá zabezpečia na snehu plynulejší odraz, bezpečnejšiu jazdu a lepšiu stabilitu bicykla najmä v zákrutách.    

Zaujímavé cyklotrasy

Slovensko ponúka skvelé cyklotrasy nielen v Tatrách, ale aj v mnohých iných regiónoch. Zaujímavé cyklotrasy má Horehronie, Liptov, Šariš, Spišská Magura, Pieniny, Turiec, Záhorie, Horná Nitra a iné lokality. No v zimnom období je potrebné trasu voliť zodpovedne a mať tiež vhodné cyklistické oblečenie. Športové oblečenie cyklistu v chladnom počasí musí byť funkčné, dostatočne teplé a nepremokavé. Z bezpečnostných dôvodov majú byť odevy opatrené reflexnými prvkami a rovnako dôležitá je aj kvalitná obuv. Zimné cyklistické tretry, určené do nepriaznivého počasia – do chladu, dažďa, snehu a ľadu, majú mať hrubšiu podrážku a kvalitné zapínanie. Majú byť špeciálne zateplené a povrch obuvi musí byť z nepremokavého materiálu.