fbpx

Ako sa starať o kožené topánky?

Aj vy radšej dáte prednosť kvalitnej koženej obuvi pred lacnejšími variantami z textilu či syntetiky? Kožená obuv poskytuje jednoznačne väčší komfort a kvalitnejšie prevedenie, ktoré sa ľahšie prispôsobí nohe. Koža je však náročnejšia na údržbu. Najmä počas zimy. Ak chcete, aby vám vaše kožené čižmy vydržali čo najdlhšie, prečítajte si ako sa o ne správne starať.

Základom je pravidelnosť

Ak chcete, aby vaše kožené čižmy vyzerali rovnako aj po viacerých rokoch nosenia, nezabúdajte na pravidelnosť ošetrovania. Ošetrovaním kože nielen odstraňujete nečistoty, ale dopomáhate k tomu, aby topánka bola odolnejšia voči vode. V neposlednom rade pravidelnou starostlivosťou o vaše kožené čižmy zabezpečíte, aby koža bola stále vláčna, a tým nepraskala alebo sa nelámala.

Zdroj: Pixabay

Nesušte topánky na radiátore

Určite ste sa už stretli s takým názorom, že mokré čižmy je najlepšie sušiť na radiátore alebo pri krbe. Opak je pravdou. Kožené topánky by ste mali sušiť v chladnej a dobre vetranej miestnosti. Práve sušenie kože na radiátore môže spôsobiť jej popraskanie a rýchlejšie znehodnotenie. V prípade, že je vaša kožená topánka mokrá, jednoducho z nej vyberte vnútorné vložky a nechajte ju čo možno najviac otvorenú pomaly vyschnúť.

Nepodceňte skladovanie

Mnohí si ani neuvedomujú aký vplyv na našu obuv má samotné skladovanie. Či už sa jedná o nekoženú obuv, tenisky, šľapky alebo kožené čižmy dámske či pánske, skladovanie je veľmi podstatným faktorom, ktorý vplýva na vzhľad ako aj zdravie materiálu. Ak chcete nájsť svoje kožené čižmy v rovnakom stave, ako ste ich uložili po zime, základom je správne ich uskladniť. Doprajte im dostatok miesta. Najlepšie je topánky skladovať v krabiciach s otvorom alebo v priedušných vreckách. Pred uložením čižmy dôkladne ošetrite, osušte a odložte bez skladania alebo krčenia do krabíc, ktorá udrží ich tvar. Nezabúdajte aj na vnútornú dezinfekciu, aby ste zabránili šíreniu baktérií.

Správne prípravky na ošetrenie

Správne výber prípravkov na ošetrenie obuvi by ste nemali podceniť. V prípade koženej obuvi jednoznačne siahnite po prípravkoch na kožu určených. Odporúča sa najskôr zvoliť impregnačný sprej, ktorý zvýši odolnosť proti škodlivým vonkajším faktorom, ako sú voda, soľ či špina. Impregnácia by mala byť pravidelnou súčasťou ošetrenia kože. V zime sa odporúča impregnovať raz do mesiaca. Po impregnácii by ste mali koženú obuv ošetriť pastou alebo krémom na kožu. V súčasnosti vám na to postačí jeden prípravok, ktorý spĺňa všetky funkcie, či už sa jedná o voskovanie, pastovanie alebo leštenie. Prípravok nanášajte na kožu buď hubkou alebo aplikátorom na to určeným. Vaše kožené čižmy vám takýmto spôsobom zaručenie vydržia dlhšie ako jednu zimu.

Výber kvalitnej koženej obuvi

Nezabúdajte, že starostlivosť je až druhoradá záležitosť. Tým najzákladnejším je výber správnej koženej obuvi. Nie je koža ako koža. V prípade koženej obuvi je dôležité siahnuť po správnom výrobcovi. Ak hľadáte kvalitnú koženú obuv za veľmi prijateľnú cenu, určite vám odporúčame vybrať si z ponuky CCC. Nakupovať môžete v kamenných predajniach alebo cez online obchod.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená