fbpx

Podľa akého kľúča zvoliť zimné športové odevy?

Holdujete zimným športom, milujete krásne zasneženú prírodu? Zima na horách poskytuje množstvo skvelých športových zážitkov, len do chladného počasia je potrebné sa vhodne pripraviť.    

Pohodlné športové oblečenie je nevyhnutnou súčasťou každého športovca. V súčasnej športovej móde sú v trende odevy z funkčných materiálov – polyamid, polyester, polypropylén, acryl, elastan a iné, ktorých hlavnou úlohou je športovca zahriať a z povrchu tela odviesť vlhkosť.   

Funkčné materiály

Kvalitné športové oblečenie má dokonale odvádzať vlhkosť, aby bol športovec v suchu a v teple za každých okolností. Športové zvršky majú byť funkčné a vlhkosť v podobe potu musí prechádzať cez jednotlivé štruktúry látky rýchlo na povrch. Čím je látka vzdušnejšia, tým pohodlnejšie sa v nej športuje. Oblečenie určené na športovanie musí byť jemné a mať nízku hmotnosť. Letné aj zimné športové odevy musia byť elastické vo všetkých smeroch, aby neobmedzovali športovca v pohybe. V zime sú potrebné tri vrstvy oblečenia – prvú vrstvu tvorí spodná bielizeň, druhá vrstva je tepelnoizolačná a tretia vytvára ochrannú bariéru pred vetrom, snehom a mrazom.  

Tri vrstvy oblečenia

Dôležité je, aby vrchné zimné športové oblečenie malo dostatočnú izoláciu a bolo nepremokavé. Či si vyberiete vetrovku alebo pánske či dámske lyžiarske nohavice, do zvrškov nesmie vniknúť sneh a vsiaknuť dážď. Preto vrchné športové odevy je dobré voliť s vodným stĺpcom nad 5000 mm. Komfort zimnej športovej bundy zvýši aj kovový dvojcestný zips a kapucňa. Pri športovaní v exteriéri je podstatná tiež pokrývka hlavy – veľmi výhrevné, no zároveň priedušné a jemné sú zimné Merino čiapky. No výbornú vzdušnosť a kvalitné izolačné vlastnosti má mať nielen vrchné, ale aj spodné športové oblečenie. Funkčná spodná bielizeň v chladnom počasí udrží telo športovca v teple a v horúcom počasí zasa v chlade. Či si zvolíte termo tričko dámske alebo pánske, všetky sú príjemné na dotyk a výborne sa nosia. A to platí tiež pre termo spodky a pančuchové nohavice z funkčných materiálov.        

Zimná športová obuv

Účelná zimná športová obuv sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, vhodným strihom, kvalitnou výstelkou a tiež hrubou, nešmykľavou podrážkou. Každá športová obuv musí byť pohodlná, správne tvarovaná, mäkká, teplá a nepremokavá. Nohám má poskytnúť optimálny teplotný komfort aj vo veľmi chladnom či daždivom počasí. Pri výbere športovej obuvi preto dbajte nielen na správnu veľkosť, ale aj na vhodný tvar. A podceniť netreba ani kvalitu ponožiek.    

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená