fbpx

Ako zariadiť detskú izbu útulne a prakticky

Pri zariaďovaní detskej izby nemožno podceniť bezpečnosť. Všetok nábytok má mať oblé hrany a pri celkom malých deťoch je potrebné zo skriniek odstrániť aj kovania. Potenciálnym rizikom sú tiež poličky, ktoré je nutné na steny upevniť čo najkvalitnejšie.       

Zo psychologického a estetického hľadiska je v detskej izbe dobré uprednostniť pastelové farby, ktoré vyvolávajú pozitívne emócie. Vhodné sú jemné farby a tlmené odtiene, vyhnúť sa treba krikľavým tónom a príliš pestrým kombináciám. Čo sa dekorácií týka, v období vianočných sviatkov je dobré do detskej izby zvoliť živú zeleň v podobe čečiny alebo vianočných ruží. Adventný veniec a vianočný anjelik dodá priestoru tú pravú sviatočnú náladu. Kľúčom k jedinečnej atmosfére je tematické aranžovanie. Hlavným motívom môže byť príroda, zvieratá, vodný svet, rozprávková krajina alebo vesmír.           

Zdroj: dreamstime

Farby a materiály

S farbami v detskej izbe je nutné narábať opatrne. Krikľavé farby môžu dráždiť a príliš nevýrazné odtiene pôsobiť fádne. Farebnosť priestoru má evokovať útulnosť, navodzovať pokojnú náladu, pocit istoty a pohodlia. Vhodné farebné zladenie dokáže odľahčiť myseľ a podporiť vyrovnanosť. A z akého materiálu voliť do detskej izby nábytok? Drevo je obľúbený a vyhľadávaný prírodný materiál, ktorý podporuje zdravé bývanie. Pôsobí prirodzene, má schopnosť harmonizácie a vynikajúce vlastnosti – je výborným tepelným a zvukovým izolantom. A keďže všetky materiály a farby v detskej izbe majú vyžarovať hlavne priateľské frekvencie, drevený nábytok sa do detskej izby maximálne hodí.  

Úložné priestory

Dobre navrhnuté úložné priestory majú disponovať praktickým členením a vhodným vnútorným vybavením. V detskej izbe je potrebné vyhradiť zvlášť skrinky na šaty pre dievčatá a zvlášť pre chlapcov. Potom určiť poličky na školské oblečenie, športové oblečenie a domáce oblečenie. Dievčenské aj chlapčenské mikiny a tričká je možné skladovať tiež v zásuvkách. Viac voľného priestoru v kráľovstve detí možno dosiahnuť pomocou mobilného nábytku, ktorý je možné presúvať podľa potreby. Na hračky sú ideálne prepravky, škatule a koše, na knihy a školské pomôcky kontajnery na kolieskach. Aby sa v detskej izbe dal poriadok udržiavať čo najjednoduchšie, pri zariaďovaní je potrebné dbať na praktické rozostavenie nábytku a logické rozčlenenie vnútra vstavaných aj voľne stojacich skríň. A čím neutralizovať pachy? Pokiaľ nechcete použiť umelé výrobky, na neutralizáciu pachov dobre poslúžia rôzne bylinky – čerstvá levanduľa, rozmarín, mäta alebo vanilka.    

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená