Aj Vás už od detstva trápi tento problém? Toto ochorenie, resp. deformácia chodidla je rozšírená či už u detí, alebo dospelých. Choroba plochých nôh je spôsobená znížením priečnej alebo pozdĺžnej klenby. Niekedy oboch.
Táto deformácia môže byť vrodená, ale aj získaná. Keďže sa noha dieťaťa formuje približne do siedmeho roku života, môže byť plochá noha dôsledkom kostných, väzivových alebo svalových porúch v chodidle. Mnohokrát je toto ochorenie zapríčinené nami samými, ako obezitou, nevhodnou obuvou a nadpriemerným zaťažovaním chodidla.
Lekári a ortopédi rozlišujú niekoľko typov plochej nohy.
Pri prvom stupni je plochá noha len pri záťaži, mimo nej sa vráti do normálneho stavu. Takýto stav nie je potrebné príliš liečiť. Nosenie ortopedických vložiek a špeciálnej obuvi nie je potrebné. Pri tomto type je najdôležitejšie posilnenie ochabnutého a skráteného svalstva chodidla a to chôdzou naboso, cvikmi alebo masážou reflexnou loptičkou.
Druhý stupeň sa vyznačuje už značnejším poklesom klenby ktorá je viditeľná aj mimo záťaže chodidla. Pri tomto stupni sa môže pacient rýchlejšie unaviť, napríklad pri dlhej chôdzi. Taktiež môže pociťovať pálčivú bolesť na chodidle. Tento typ si už vyžaduje ortopedickú obuv alebo vložky do topánok.
Pri treťom stupni je klenba nohy úplne sploštená a os kosti päty je vybočená smerom do vnútra. Pacienti už pociťujú bolesti pri chôdzi, najmä bolesť kĺbov kolien a bedrového kĺbu, no aj chrbtice. Dlhšie prechádzky alebo turistiky u nich spôsobujú bolesť v oblasti kolien a pálenia po celej dĺžky chodidla. Je potrebná na mieru vyrobená ortopedická obuv, ktorú predpisuje lekár.
Posledným typom je štvrtý, kedy je deformita už natoľko rozsiahla, že ju nie je možné zvrátiť cvičeniami ako pri predošlých typoch a jedinou možnosťou je operácia.
Ako zistím, že mám plochú nohu?
Najjednoduchšie je navštíviť ortopéda, avšak plochonožie sa dá zistiť aj doma. Stačí si pozrieť odtlačok svojej nohy na podlahe, napríklad po sprchovaní. Ak vidieť celý obrys chodidla ide o zvýšený stupeň plochej nohy. Ďalším spôsobom je kontrola podrážky topánok. Ak je vyšúchaná na bokoch päty môže ísť o plochú nohu.
Efektívne cviky na plochú nohu
Najznámejšími sú už vyššie spomenuté masáže chodidla reflexnou loptičkou. Pomáha však aj dvíhanie predmetov (ceruziek, servítky) bosou nohou. Ďalšími cvikmi sú napríklad drepy bez zdvihnutia päty alebo výpony na špičky na predĺženie lýtkového svalstva a posilnenie svalstva chodidla.
Zásady zdravého obúvania
K lepším výsledkom z cvičenia a liečby vieme dopomôcť aj správnou obuvou. Pri výbere by sme sa mali zamerať na dostatočný priestor v obuvi v prstovej časti, aby nedochádzalo k deformite palcov na nohe. Podpätok by mal byť úmerne vysoký, dostatočne pevný a dlhý. Ďalšími podstatnými kritériami pri výbere je aj hmotnosť a predovšetkým tlmiace vlastnosti obuvi, nakoľko plochá noha túto funkciu dostatočne neplní. Práve preto vzniká pri chôdzi bolesť v kĺboch.
Operácia
K operácii odporúča ortopéd pristúpiť až keď je ochorenie sprevádzané otlakmi, výraznými bolesťami alebo pri výraznom opotrebúvaní obuvi. Operácia však musí byť dostatočne zvážená a prichádza na rad až keď sú vyčerpané všetky možnosti konzervatívnej liečby.