fbpx

Na čo si dávať pozor pri výbere tlmiča pre vašu poľovnícku zbraň?

Tlmiče hluku výstrelu boli ešte nedávno pre poľovníka (legislatívne) tabu. Pre mnohých vytúžená zmena legislatívy konečne prišla len pred necelým rokom a pol. Aj na Slovensku je tak možné používať v poľovníckej praxi tento „doplnok“.

Čo presne tlmič robí?

Ako ste na tom vy? Tlmič už používate alebo sa ešte len chystáte zakúpiť si ho k svojej poľovníckej zbrani Blaser? Ak na vás sedí druhá možnosť, prezradíme vám, podľa čoho si tlmič hluku výstrelu vybrať. Ešte predtým si však ujasnime jednu vec, ktorá spôsobuje, že niektorí ľudia majú o funkčnosti a účele tlmičov mylnú predstavu.

Mnohí ľudia si totiž myslia, že pri použití tlmiča výstrel vôbec nepočuť. Treba si však uvedomiť, že tlmič tlmí hluk len na ústi hlavne. Pri použití streliva na lov zveri vzniká sonický tresk, s ktorým však tlmič nemá čo urobiť. Nepovažujte to však za nedokonalosť. Úloha tlmiča nespočíva v akomsi zatajovaní rán, ale v tom, že chráni sluch strelca a ľudí v jeho blízkosti.

Autor: pridneprovskiy / Stock.adobe.com

Na toto si dajte pri výbere pozor

Prejdime teraz k samotnému výberu nového tlmiča výstrelu. Nie je to nič zložité, v podstate je potrebné si dať pozor len na dve veci. Prvou je výber správneho závitu vzhľadom na hlaveň vašej zbrane. Inak by vám tlmič na zbraň pochopiteľne nepasoval. V prípade, že chcete používať jeden tlmič na zbraniach s rôznym závitom, vyberte si taký, ktorý má vymeniteľné adaptéry pre rôzne závity.

Druhou dôležitou vecou je výber správneho priemeru otvoru tlmiča. Tu sa berie do úvahy skupina kalibrov, do ktorej spadá hlaveň vašej zbrane. Tlmiče sú vyrábané s otvorom, ktorý umožňuje určitú toleranciu, preto hovoríme o skupine kalibrov a nie o konkrétnych kalibroch. Stačí si tak vybrať tlmič s priemerom otvoru minimálne rovným najväčšiemu kalibru, s ktorým ho budete používať. Pozor však na príliš veľkú toleranciu, môže spôsobiť zníženie presnosti streľby.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená