Elektrické kladivá sú druhom náradia, ktoré je možné využiť viacerými spôsobmi. Záleží na tom, aký typ elektrického kladiva si vyberiete. Poznáme totiž hneď štvoricu typov elektrických kladív.
Vŕtacie kladivá
Vŕtacie kladivá sú akousi alternatívou k príklepovým vŕtačkám. Využijete ich pri vŕtaní do materiálov, s ktorými majú vŕtačky problémy. Keďže vŕtacie kladivá spravidla pracujú pri nižších otáčkach, je možné ich využiť aj na miešanie farieb, či stavebných materiálov.
Znamená to, že vŕtacie kladivá sú všeobecne lepšou voľbou ako príklepové vŕtačky? To závisí od materiálu, do ktorého chcete vŕtať. Na jednej strane platí to, čo sme spomenuli, že vŕtacie kladivá si poradia aj s materiálmi, s ktorými vŕtačky nie, ale pri mäkších materiáloch je lepšie siahnuť po vŕtačkách, keďže tie v takomto prípade dokážu pracovať efektívnejšie a presnejšie.
Sekacie kladivá
Ďalším typom sú sekacie kladivá. Tie nerotujú, ale energiu využívajú výlučne k úderu. To znamená, že aj ich účel použitia je odlišný. Používajú sa napríklad na odstránenie omietky alebo obkladačiek, či ľahšie demolácie.
Búracie kladivá
Akousi silnejšou verziou sekacích kladív sú výkonné búracie kladivá. Taktiež nevyvárajú rotačný pohyb a v porovnaní so sekacími kladivami majú silnejšie „údery“. Dajú sa tak použiť aj na vysekávanie drážok, odsekávanie betónu, či náročnejšie demolačné práce.
Kombinované kladivá
Posledným typom elektrických kladív sú kombinované kladivá. Už z tohto označenia sa dá tušiť, že budú kombinovať niektoré z predchádzajúcich typov. Konkrétne ide o akúsi kombináciu vŕtacích a sekacích kladív.
Kombinované kladivá tak umožňujú vŕtanie aj sekanie. Ako pri podobných „hybridoch“ aj tu platí, že kombinované kladivá sú „vo všetkom dobré, ale v ničom majstri“. Samotné vŕtanie bude vždy efektívnejšie s vŕtacím kladivom a sekanie so sekacím. Ak však môžete robiť kompromisy, s kombinovaným kladivom vám bude stačiť len jeden kus náradia.