fbpx

Letecká alebo námorná preprava? Ktorá je lepšia?

V súčasnosti, keď pre nákup množstva vecí stačí, aby sme spravili pár klikov na internete a na druhý deň môžeme mať zásielku doma, sa často ani nezamýšľame nad tým aké procesy sa za týmto zdanlivo jednoduchým úkonom skrývajú. A nie vždy je to také jednoduché aj na „druhej strane“.

Logistika je tým komplikovanejšia, čím je vzdialenosť väčšia.

Pokiaľ si objednávate tovar v rámci krajiny, logistický proces nie je až tak zložitý. Zjednodušene sa dá povedať, že jeden kuriér balík vyzdvihne a privezie ho do najbližšieho depa, odtiaľ ho pošlú do depa, ktoré je najbližšie k vám a v ňom ho vyzdvihne kuriér, ktorý vám ho doručí.

Veci sa však oveľa viac zamotávajú pri medzikontinentálnej preprave. A ak nie ste zákazník, ale máte na starosti práve logistiku. Aká je najzásadnejšia otázka, na ktorú musia hľadať odpoveď logisti zabezpečujúci prepravu tovaru medzi kontinentmi? Zvoliť námornú alebo leteckú prepravu?

Autor: Aun Photographer / Shutterstock.com

Aby takéto rozhodovanie nebolo jednoduché, každá má svoje výhody a nevýhody. A dosť zásadné, týkajúce sa toho, čo každého zaujíma najviac, ceny a rýchlosti. Do rozhodovania však môžu vstúpiť aj iné faktory.

Je vôbec jednoznačný víťaz?

Čo sa ceny týka, námorná preprava je považovaná za podstatne lacnejšiu. A taká aj je. Avšak rozdiel v cenách sa výrazne znižuje spolu so znižovaním objemu zásielky. Ak je teda potrebné prepraviť menšiu zásielku, cena nemusí byť až taká rozdielna.

V otázke rýchlosti výrazne dominuje letecká preprava. O tak expresnom doručovaní môže tá námorná len snívať. Výber medzi týmito dvoma formami prepravy tak záleží hlavne od požadovaného termínu dodania a samozrejme aj rozpočtu na prepravu.

Ovplyvniť toto rozhodovanie však môže aj druh prepravovaného tovaru. Pokiaľ ide o tovar náchylný na pokazenie sa, napríklad potraviny, logicky je lepšia rýchlejšia letecká preprava. Tak isto preprava živých zvierat je lepšia letecky. Naopak námorná preprava môže byť jasnou voľbou napríklad pri nebezpečnom materiáli.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená