fbpx

Kolobežka ako dopravný prostriedok

Doba technológii sa mení a s tým aj možnosť cestovania pomocou dopravných prostriedkov. V každom väčšom meste nám elektrická kolobežka ponúka jeden z najefektívnejších spôsobov ako sa dostať z bodu A do bodu B. Poďme si povedať pár dôvod, prečo by si s ňou mal cestovať, aj ty.

Technológie napredujú veľkou rýchlosťou, a to aj v oblasti dopravných prostriedkov. Na tom sa podieľajú elektro kolobežky, ktoré sa stali trendom dnešnej doby.

Elektrokolobežky novodobým trendom

 Donedávna sa využívali hlavne detské kolobežky, ktoré využívali mladšie vekové kategórie. V súčasnosti si elektrické kolobežky, získavajú každého bez ohľadu na vek. Slováci si elektro kolobežky obľubujú, vďaka čomu sa rozrastá ich počet na slovenských chodníkoch a cestách.

Elektrická kolobežka a jej výhody

Záujem ľudí o elektro kolobežku rastie, vďaka jej efektívnosti. Pomocou elektro kolobežky sa dostaneš tam kam potrebuješ, kvôli dojazdu na desiatky kilometrov. Ďalšou veľkou výhodou kolobežky je tá, že sa nezapotíš, čo oceníš v letných dňoch.

S elektro kolobežkou môžeš kombinovať dopravu. Ak sa potrebuješ využiť električku alebo mestskú hromadnú dopravu , elektro kolobežku , jednoducho zložíš. V zloženej polohe nezaberá veľa miesta.

Ďalšou výhodou je jej ekologickosť. Ak chceš trocha ušetriť našu prírodu, najlepšia voľba ako začať je práve elektro kolobežka. Netankuješ a nevypúšťaš fosílne plyny do ovzdušia. Batériu si jednoducho dobiješ v každej bežnej zásuvke.

Ako vybrať tu správnu?

V súčasnosti sa na trhu pohybuje veľké množstvo kolobežiek rôznych značiek. Najznámejšie sú kolobežky od Xiaomi, Gotrax Segway či Bluetouch, pričom ceny sa pohybujú od stoviek až do tisíciek eur. V tomto prípade však treba brať do úvahy, že je to investícia do dopravného prostriedku, ktorý si nekupujete na rok, ale chcete ho využívať čo možno najdlhšie a bez porúch. Pri výbere tej správnej odporúčame dbať aj na dĺžku dojazdu na jedno nabitie. Pričom štandardne sa výdrž pohybuje od 25-55 km.

Jazdi s Bolt kolobežkou

Ak nechceš investovať do vlastnej kolobežky skús aspoň tú sharovanú od Boltu. Spoločnosť Bolt ponúka možnosť rýchleho odvozu Bolt kolobežkou, a to len pomocou svojho smartfonu. Stačí si ju nájsť v aplikácii a odomknúť pomocou nascanovania QR kódu na kolobežke. Cena odomknutia je 50 centov a každý kilometer stojí od 10-15 centov. Okrem Bratislavy môžeš Bolt kolobežky využívať aj v Košiciach, Prešove, Žiline a po novom aj v Trenčíne.

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Kolobežka je síce veľmi spratný a rýchly dopravný prostriedok.  Zároveň však pri jazdení po ceste dokáže byť oveľa nestabilnejšia, a teda nebezpečnejšia. Od 1.januára 2020 platí novela zákona, ktorá elektrické kolobežky radí do kategórie nemotorových vozidiel, ako napríklad bicykle. Pre vodiča kolobežky teda platia rovnaké pravidlá ako pre cyklistu, a teda, že kolobežka, ako aj bicykel nepatria na chodník.

1 Komentár
  1. Dobrý deň.
    Prosba:
    Prosím Vás, kebyže (raz za „uhorský rok“/doslova) mi vypovie službu auto a musím sa dostať do práce mimo zónu vašej Bolt_pôsobnosti, či mi viete výjsť v ústrety a neúčtovať mi pokutu. ráno po práci Vám kolobežku vrátim v poriadku späť do zóny. Ďakujem za odpoveď.
    S pozdravom
    Peter Volčko

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená