Podkrovné izby v sebe skrývajú dávku akejsi romantickej atmosféry, ale aj nutnosť ešte pred začatím výstavby dobre premyslieť počet a veľkosť strešných okien. Rozhodne totižto nemožno povedať, že strešné okná sú obyčajné okná, ktoré sú len „šikmo“.
Podkrovie sa ľahko môže zmeniť na skleník
Strešné okná sa totižto „správajú“ odlišne od bežných okien v tom, že za určitých okolností cez ne dokáže prejsť až dvojnásobok slnečných lúčov. V zime je to super, ušetríte na kúrení, ale čo leto? Nechcete mať predsa v podkrovných izbách saunu.
Základom tak je mať dobre spočítané, koľko a akých veľkých strešných okien pôjde do každej miestnosti. Avšak aj keď tento pomer vzhľadom na rozmery miestnosti budete mať úplne dokonalý. Určite sa nezaobídete bez kvalitnej tieniacej techniky, ktorou môžu byť napríklad účinné vonkajšie markízy na strešné okná.
Stop slnečným lúčom aj otravnému hmyzu
V kategórii tienenia pre strešné okná by ste markízam len ťažko hľadali konkurenciu. Ak sa opýtate odborníkov na tienenie, budú to práve markízy. Budú najčastejšie radené na prvú priečku medzi tieniacou technikou určenou pre strešné okná.
Odolná priesvitná sieťovina vystužená sklenými vláknami vám pritom poskytne bezproblémový výhľad von. Takže sa nemusíte báť, že by ste kvôli tieniacej technike obetovali výhľad zo strešných okien. A keď k tomu pridáte jednoduchú inštaláciu, akékoľvek pochybnosti o tomto druhu tienenia sú preč.
Horúcich slnečných lúčov sme sa teda zbavili, ale je tu ešte niečo, čo k nám (obzvlášť v lete) preniká cez okná bez toho, aby sme o to stáli. Áno, sú to komáre a rôzny iný hmyz. Našťastie sa ponúka efektívne riešenie v podobe praktických rolovacích sietí pre strešné okná. Siete proti hmyzu sú jednoznačne najúčinnejším prostriedkom proti prítomnosti hmyzu v interiéri a tie určené pre strešné okná v ničom nezaostávajú.