fbpx

Ako sa z hľadiska bezpečnosti delia dvere a okná?

Aké vlastnosti by mal mať ideálny domov? Mal by byť komfortný, prípadne priestranný a čo takto aj bezpečný? Keď sa povie zabezpečenie domu, či bytu, zrejme vás v prvom rade napadnú bezpečnostné dvere.

Pri dverách sa snažte vyberať zlatý stred.

A kvalitné bezpečnostné dvere skutočne sú základným bezpečnostným prvkom každej domácnosti. Podľa triedy bezpečnosti sa rozdeľujú na 6 úrovní, pričom platí, že čím vyššie číslo, tým bezpečnejšie dvere.

Triedy bezpečnosti 5 a 6 sa však pri obydliach nepoužívajú, sú určené na špeciálne použitie v rôznych firmách, či bankách a podobne. Naopak, triedy 1 a 2 sa považujú len za základné zabezpečenie, takže ideálom sú triedy 3 a 4. Záleží aj od toho, čo potrebujete doma chrániť, v niektorých prípadoch môže poisťovňa vyžadovať triedu 4. Avšak dvere nie sú jediným možným vstupom do vašej domácnosti.

Autor: Photographee.eu / Shutterstock.com

U nás sú aj okná triedy 2 nadštandard.

Na zabezpečenie však treba myslieť aj pri kúpe nových plastových okien. Ak teda nebývate v byte na vyššom poschodí. Ak však bývate na prízemí alebo v rodinnom dome, je tu riziko, že nepovolaný návštevník sa k vám dostane práve cez okno.

Podobne ako dvere aj okná delíme do 6 tried podľa bezpečnosti, ktoré vyjadrujú odolnosť okien  proti pokusu o prekonanie pri lúpeži, či inom násilnom vniknutí. Nečakajte však, že sa to u nás (alebo aj v Česku) „hemží“ oknami s vyšším zabezpečením. Aj trieda 2 je v našich končinách skôr výnimkou. Nehovoriac o tých vyšších. Treba však povedať, že sa v tomto ohľade zlepšujeme. Avšak pre porovnanie, v Rakúsku alebo Nemecku zákazníci už roky požadujú minimálne triedu 2.

Aké vlastnosti okna vplývajú na jeho zaradenie to bezpečnostnej triedy? Základom je adekvátne kovanie s bezpečnostnými bodmi. Dôležité sú však aj bezpečnostné sklá a bezpečnostné kľučky. Triedy bezpečnosti taktiež majú aj detailné požiadavky na zabudovanie do stavebného otvoru.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená