fbpx

Ako funguje predpisovanie zdravotných pomôcok?

Mnohí ľudia musia v bežnom živote využívať rôzne zdravotné pomôcky. Čo sa k nim radí? Ide o naozaj rôznorodý zoznam, do ktorého patria veci ako obväzový materiál, bandáže, ortézy, chodúľky, barle, invalidné vozíky a rôzne ďalšie špecializované pomôcky v závislosti od postihnutia pacienta.

Nie je to také jednoduché, ako si predstavujú mnohí, ktorí s tým nemajú skúsenosti

Mnohé z týchto zdravotných pomôcok však možno získať len na lekársky poukaz. Nefunguje to teda tak, že vám dobrý ortopéd Levice povie, že potrebujete takú a takú zdravotnú pomôcku a vy si ju jednoducho zaobstaráte.

Na druhej strane, zdravotné pomôcky bývajú čiastočne a niekedy aj plne preplácané zdravotnou poisťovňou, takže nejakú tú „byrokraciu“ tam človek očakáva. To, ktoré zdravotné pomôcky a v akej výške sú preplácané, sa dá zistiť tak, že si pozriete verejne dostupný Zoznam kategorizovaných zdravotníckych pomôcok. Podľa tohto zoznamu totiž postupujú aj zdravotné poisťovne.

Autor: AntonioDiaz / Stock.adobe.com

Základom je navštíviť lekára, ktorý môže danú zdravotnú pomôcku predpísať

Poďme ale už k tomu, ako funguje získavanie zdravotných pomôcok. Ako sme už spomenuli, pri množstve pomôcok je potrebný lekársky poukaz. Treba tak navštíviť lekára, ktorý má na určitý druh pomôcok preskripciu.

Ortopedickú obuv vám tak môže predpísať už spomínaný ortopéd, ale predpis môžete získať napríklad aj v chirurgickej ambulancii Dubnica nad Váhom. Lekárskych špecializácií, ktoré vám danú pomôcku môžu predpísať, je totiž zvyčajne viac. Samozrejme, navzájom sú príbuzné.

Každopádne, lekár urobí vyšetrenie na posúdenie zdravotného stavu pacienta. Keď následne usúdi, že pacient zdravotnú pomôcku potrebuje, vystaví mu už spomínaný lekársky poukaz na danú zdravotnú pomôcku.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená