Jednou z najobľúbenejších metód potlače rôznorodého textilu je sieťotlač. Jej výhodami sú detailná tlač s jasnými farbami a taktiež trvácnosť potlače, keďže je odolná aj voči častému praniu. Avšak sieťotlač, to nie je len jedna technika. Je ich viacero.
Plastizolové farby s podkladovou vrstvou, či bez
Prvou metódou je sieťotlač plastizolovými farbami bez podkladovej vrstvy. Používa sa obzvlášť pri textile bielej farby, ci už ide o tričká, praktické bavlnené tašky s potlačou, alebo akýkoľvek iný textil. Práve pri textile bielej farby totižto najviac vynikne farebnosť dizajnu.
Samozrejme, táto technika sieťotlače sa môže použiť aj pri čiernom textile, či textile akejkoľvek inej farby, avšak vtedy hrozí, že bude farba textilu presvitať cez potlač. To však nie je vždy nežiaduce. Môžete tým dosiahnuť výsledný vintage vzhľad.
Ak je však potrebné dosiahnuť aj na inom ako bielom textile dokonalú farebnosť, používa sa sieťotlač plastizolovými farbami s podkladovou vrstvou. Tá zaručí, že bude potlač v požadovanej kvalite bez ohľadu na to akej farby je konkrétny textil. Počítať je potrebné s tým, že tlačená vrstva je hrubšia a tak sa takáto potlač neodporúča na veľké plochy, keďže by mohla pôsobiť príliš „gumovo“.
Odfarbovanie a prípadná následná tlač
Nevýhodu sieťotlače s podkladovou vrstvou pri veľkých plochách, napríklad pri celoplošnej potlači tričiek, je možné „odstrániť“ použitím metódy odfarbovania a následnej tlači farieb. Ale poďme postupne.
Potlač na textile je možné robiť aj pomocou samotného odfarbovania (discharge). Najlepšie to funguje na tmavom textile zo 100% bavlny. Textil sa odfarbuje do svojej prírodnej podoby. Pri tejto metóde môže na textile ostať jemný nádych odstraňovanej farby.
Pri odfarbovaní a následnej tlači farieb sa používajú farby na vodnej báze, ktoré sa vpíjajú priamo do vlákien. Nevzniká tak gumový efekt ani pri motívoch väčšieho formátu. Zároveň ide o veľmi trvácnu tlač, avšak taktiež má svoje nevýhody. Okrem spomínaného ostávajúceho nádychu pôvodnej farby je nevýhodou aj komplikovanejšia tlač a väčšia časová náročnosť.
Zdroj obrázka:
Autor: photo_gonzo / Shutterstock.com