fbpx

Tlakový čistič: Ako vybrať spoľahlivé zariadenie pre tlakové umývanie v exteriéri

Vysokotlakový čistič predstavuje moderné zariadenie, ktoré si poradí s nečistotami, plesňami a nánosmi špiny aj v ťažko dostupných miestach. Vďaka silnému tlaku vody z trysky dokážete vyčistiť akýkoľvek exteriérový povrch, od zámkovej dlažby až po fasádu domu. Ako vybrať vhodný tlakový čistič vzhľadom na vaše potreby?

Elektrický vs. benzínový tlakový čistič

Tlakové čističe fungujú na princípe čerpadla (na benzínový alebo elektrický pohon), ktoré zvyšuje tlak vody prúdiacej cez zariadenie k tryske.

Benzínové tlakové čističe sa zvyčajne vyznačujú vyšším prietokom vody a maximálnym tlakom, vďaka čomu je čistenie rýchlejšie. Na druhej strane vyžadujú svedomitú údržbu a sú pomerne hlučné. Elektrické tlakové čističe sú z pohľadu používania pohodlnejšie (nenáročná údržba, tichý chod), nedokážu však poskytnúť taký výkon ako benzínové modely.

Zdroj foto: Virrage Images / Shutterstock.com

Technické parametre tlakových čističov

Medzi najdôležitejšie technické kritériá, ktoré je pri výbere potrebné zohľadniť, patrí prietok vody a maximálny možný tlak. Rolu zohráva aj povaha čistenia, teda na aké povrchy bude zariadenie používané.

Tlak tlakových čističov

Menšie tlakové čističe, ktoré dokážu vytvoriť tlak do 120 barov, sú vhodné na príležitostné použitie – čistenie bežných predmetov v exteriéri, napr. autá, záhradný nábytok a technika (kosačka na trávu, krovinorez) alebo ľahko znečistené terasy a markízy.

Tlakové čističe strednej kategórie, s maximálnym tlakom 120 – 150 barov, sú vhodné na čistenie obkladov, plotov a zámkovej dlažby.

Ak potrebujete vyčistiť plochy väčších rozmerov, prípadne dosiahnuť do vyššej výšky, vhodnou voľbou budú vysokovýkonné tlakové čističe s tlakom vody min. 150 barov.

Prietok vody tlakových čističov

Čím vyšší prietok vody (l/hod.), tým efektívnejšie a rýchlejšie čistenie znečistených plôch. Pre bežné činnosti postačí wapka s prietokom do 400 l/hod. Pre väčšie plochy (terasa, dlažba, fasáda atď.) siahnite po čističoch s prietokom 450 a viac l/hod.

Tip: K tlakovým čističom je možné kúpiť aj rôzne trysky, určujúce uhol vodného prúdu či nadstavce a umývacie kefy.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená