fbpx

Upokojenie chaosu: jarné upratovanie a cesta k vyrovnanému životu

Máme tu dlho očakávanú jar, obdobie, ktoré je veľmi úzko späté s tradíciou jarného upratovania. To dokáže priniesť harmóniu a poriadok nie len do vašich domov, ale aj do vašich životov. Nasledujúci článok je venovaný osvedčeným tipom a postupom, ktoré, ak ste ešte nevyskúšali, určite sa to oplatí urobiť práve pri tohtoročnom upratovaní. Predsa len domov je vašim útočiskom, je to miesto, kde zväčša trávite najviac času, preto by ste sa tam mali cítiť príjemne.

Psychológia jarného upratovania

Jarné upratovanie nemá vplyv len na čistotu našich domovov, ale aj duševné zdravie tých, ktorí v ňom žijú. Pýtate sa aké? Čítajte ďalej.

Zníženie stresu a zmiernenie pocitov úzkosti

Neporiadok v našom osobnom priestore vo veľkej miere prispieva k zvyšovaniu stresu, ktorý môže vyústiť až do úzkostných stavov. Vďaka jarnému upratovaniu sa dokážete, vytvorením organizovaného a čistého prostredia, takýmto stresovým situáciám jednoducho vyhnúť.

Zlepšenie nálady a zvýšenie efektivity

Upratovaním tiež dokážete zlepšiť náladu a zároveň zvýšiť svoju produktivitu – chaotické a preplnené prostredie totiž nadmerne stimuluje mozog a prispieva k rozptyľovaniu. Vďaka jarnému upratovaniu si môžete vytvoriť príjemné prostredie, ktoré bude podporovať vašu efektivitu a produktivitu.

Plánovanie a organizácia jarného upratovania

Ako by mal vyzerať plán a samotná organizácia jarného upratovania?

Vytvorte si plán, v ktorom si stanovíte realistické ciele

Hneď v úvode je dôležité si uvedomiť, že nie je možné všetko upratať naraz – najmä ak ide o skutočne precízne upratovanie. Preto si nestanovujte nerealistické ciele, vďaka ktorým by ste mohli mať pocit, že nestíhate – celý dom sa jednoducho nedá upratať dôkladne v priebehu jedného dňa. 

Urobte si plán, v ktorom konkrétnu činnosť priradíte ku konkrétnemu dňu, upratujte postupne izbu po izbe a vyhnite sa zbytočnej demotivácii. Zaobstarajte si všetky potrebné pomôcky na upratovanie a môžete sa do toho pustiť! Hlavne sa zbytočne nestresujte, je len na vás ako dlho upratovanie bude trvať, nejde predsa o život.

Zbavte sa všetkého, čo nepotrebujete

Je pravdepodobné, že veci, ktoré dlhodobo nepoužívate vlastniť nepotrebujete. Sú to takzvané “lapače prachu”, veci, bez ktorých sa určite zaobídete, preto ich zbaľte ich do krabice rozmyslite si ako s nimi naložíte – môžete ich darovať niekomu, kto ich využije, recyklovať alebo jednoducho vyhodiť. Na jednej strane vám to uľahčí upratovanie a, na strane druhej, váš domov už viac nebude zahltený nepotrebnými vecami.

Neberte upratovanie ako otravnú činnosť, namiesto toho si to spríjemnite

Hudba, audiokniha, podcast – toto všetko dokáže proces upratovania spríjemniť. Do upratovania tiež môžete zapojiť aj ostatných členov vašej rodiny. Delegujte časť povinností z vášho plánu aj na nich a skúste z toho spraviť takú rodinnú misiu, z ktorej bude mať radosť každý. Po dobre odvedenej práci nezabudnite seba aj všetkých zapojených, za to, čo ste spoločne dokázali, patrične pochváliť a odmeniť.

Udržanie poriadku a harmónie

Základné pravidlo pri udržiavaní poriadku je veľmi jednoduché – ak si niečo vezmete, po použití to ihneď vráťte na svoje miesto. Po osvojení tohto zvyku sa už viac nemusíte obávať neporiadku, ktorý sa len tak povaľuje po dome. Ďalším tipom na udržanie poriadku a harmónie vo vašej domácnosti je vyhýbanie sa hromadeniu zbytočností. Zjednodušene povedané, prineste si domov iba to, čo naozaj potrebujete.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená