fbpx

Na čo sa zamerať pri výbere matraca a aký si vybrať?

K výberu matraca pristupujú ľudia rôznymi spôsobmi. Niekto to nerieši a vyberie si prvý, rozmerovo správny matrac, ktorý mú ponúknu. Oveľa lepší prístup je však ten dôkladnejší, keď sa snažíme vybrať si ten najideálnejší matrac.

Výber nezanedbávajte

Dôvod, prečo je potrebné si dávať pri výbere matraca extra záležať, je jednoduchý. Spánkom trávime zhruba tretinu života a od kvality nášho spánku závisí náš zdravotný stav. A čo zrejme najviac ovplyvňuje kvalitu nášho spánku?

Hádate správne, je to matrac. Okrem toho má matrac aj priamejší vplyv na náš zdravotný stav, keďže počas spánku pôsobí na našu chrbticu, nohy a ďalšie časti tela. A keďže spíme niekoľko hodín denne, je to pôsobenie skutočne dlhodobé.

Rozhodne tak netreba pri kúpe matraca pochybovať o výhodnosti o niečo drahších, ale o to kvalitnejších matracov na mieru. Matrac by mal byť totižto v maximálne možnej miere prispôsobený našim potrebám, či spánkovým návykom, ale napríklad aj stavbe tela.

Zdroj obrázka: Autor: hedgehog94 / Shutterstock.com

Základné veci, ktoré je potrebné zohľadniť

Z vyššie uvedeného logicky vyplýva, že aj pri kúpe matracov na manželskú posteľ je lepšie uprednostniť dva samostatné matrace 90×200 pred jedným veľkým spoločným matracom. Pri ňom by ste museli robiť množstvo kompromisov.

Jedným z prvých parametrov, ktoré sa pri výbere matraca zohľadňujú, je osobná preferencia jeho tvrdosti. Niekto totižto rád spáva na mäkších matracov, zatiaľ čo ďalší ľudia preferujú matrace tvrdšie.

S tvrdosťou matraca úzko súvisí aj vaša hmotnosť. Matrace sú totižto vyrábané so zreteľom na určité váhové kategórie a tak je potrebné si vybrať matrac určený pre vašu váhu. Priestor na uberanie si kilogramov tu nie je, ide predsa o váš spánok.

K týmto dvom parametrom patrí aj prípadná preferencia obľúbenej spánkovej polohy. Zo zdravotného hľadiska je ideálne spávať na chrbte, ale zďaleka to nerobí každý. Výberom vhodného matraca sa dajú negatívne vplyvy niektorých spánkových polôh značne minimalizovať.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená