fbpx

Ktoré optické zariadenia patria do poľovníckej výbavy?

Každý poľovník má svoju „povinnú“ výbavu, v ktorej je množstvo vecí. Od vhodného poľovníckeho oblečenia, cez spoľahlivú zbraň až po rôzne drobnosti. Dôležitou súčasťou poľovníckej výbavy sú aj rôzne optické zariadenia. Ktoré sú to?

Zdroj: Kaspars Grinvalds / Shutterstock.com

Základ v podobe ďalekohľadu a puškohľadu

Začneme ďalekohľadom. Ten patrí medzi základnú poľovnícku výbavu, bez ktorej sa nezaobíde žiadny poľovník. Dôležitým parametrom pri poľovníckych ďalekohľadoch je kombinácia dostatočne veľkej svetelnosti a priemeru objektívu, ktorý bude vhodný aj pre pohyb náročnejším terénom. Pre poľovníkov dôležité vlastnosti sú aj vodeodolnosť a plnenie dusíkom proti zahmlievaniu.

V úvode sme spomenuli zbraň ako povinnú výbavu poľovníka. A čo mávajú poľovníci na zbraniach? No predsa odolné puškohľady. Ich základné delenie je na takzvané posedové, nadhánkové a univerzálne. Samozrejme, odlišujú sa aj ďalšími parametrami a je na potrebách každého poľovníka aký puškohľad bude pre neho najvhodnejší.

Doplnková výbava v podobe nočného videnia, termovízie alebo diaľkomeru

Poľovníci často pozorujú zver aj po zotmení. Potrebujú však na to zariadenie, ktoré im umožní vidieť v tme. Môže ním byť nočné videnie, ktoré funguje na princípe zosilňovania zvyškového svetla z mesiaca, hviezd, či svetla z okolitých dedín a miest. Takže takéto zvyškové svetlo je pre fungovanie nočného videnia nevyhnutné.

Alternatívou k nočným videniam sú praktické termovízie. Tie na svoje fungovanie zvyškové svetlo nepotrebujú a tak sú vhodné aj v situáciách, v ktorých nočné videnie nestačí. Samozrejme, nočné videnia aj termovízie sa vyrábajú vo viacerých prevedeniach, z ktorých si určite vyberie každý poľovník.

Na úspešnosť lovu má veľký vplyv aj to, či poľovník vie odhadnúť, v akej vzdialenosti sa od koristi nachádza a čo si z takejto vzdialenosti môže „dovoliť“. Na presné meranie vzdialeností slúžia praktické diaľkomery alebo ak chcete, merače vzdialeností. Ide o skvelý doplnok k ďalekohľadu a niektoré špičkové ďalekohľady ho dokonca majú „vstavaný“.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená