fbpx

Aké testy na alergie poznáme a čo im predchádza?

Alergií je veľké množstvo a sú veľmi rozšírené, takže nájsť človeka bez akejkoľvek alergie je ťažšie, ako nájsť človeka, ktorý nejakou alergiou (alebo viacerými) trpí. Ako prebieha zisťovanie, či a akými alergiami niekto trpí?

Najskôr je na rade anamnéza

V závislosti od druhu alergie sú príznaky rôzne, napríklad vyrážky, ekzém, alergická nádcha, zápal spojiviek, kašeľ, ale aj zvracanie, či hnačka. Takéto prvotné prejavy alergie tak môže odhaliť pediater, respektíve všeobecný lekár, gastroentrológ, očný lekár alebo vám návštevu alergológie môžu odporučiť aj na kožnej ambulancii Piešťany.

Testom na alergiu predchádza podrobná anamnéza. Lekár najskôr zisťuje čo najviac o okolnostiach vzniku reakcií a ich priebehu, preto je dobré vedieť mu povedať čo najviac. Napríklad, pri podozrení na nejakú potravinovú alergiu, je dobré zapísať si jedálniček, pri podozrení na peľovú alergiu si zase môžete zapisovať dni, kedy boli príznaky najvýraznejšie a podobne. Až po takejto anamnéze teda prichádzajú na rad testy.

Autor: New Africa / Shutterstock.com

Aké alergické testy sa robia?

Zrejme každý, kto niekedy navštívil napríklad alergológiu Trenčín, pozná kožné testy, pri ktorých sa na pokožku aplikujú kvapky roztoku s rôznymi alergénmi a následne sú plastovou ihlou vtláčané do vrchnej časti pokožky. Ak sa po 15 – 20 minútach objaví na mieste takéhoto vpichu svrbivý pupáčik, znamená to reakciu na daný alergén.

Sú potravinové alergie, ktoré sa prejavujú dlhšie po konzumácii. Na zistenie takýchto alergií sa využívajú takzvané náplasťové testy. Na vrchnú časť chrbta sa nalepia náplasti s komôrkami, v ktorých sú rôzne potraviny. Po 48 hodinovom pôsobení sa náplasti odlepia a určia sa prípadné reakcie.

Do tretice máme ešte laboratórne testy z krvi. V súčastnosti existuje hneď niekoľko laboratórnych testov, vďaka ktorým je možné alergie dôkladne vyšetriť a to aj z malého množstva krvi. Ide však spravidla o nákladné vyšetrenie a preto je pred takýmito testami dôkladná anamnéza o to dôležitejšia.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená